Do 26 lutego w Galerii Bielskiej BWA trwa wystawa z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA zatytułowana „Stany przejściowe”, będąca okazją do przyjrzenia się stanom granicznym, punktom zwrotnym i obrzędom przejścia w różnych obszarach życia jednostki i społeczeństwa.

Na ekspozycji zobaczyć można obrazy, fotografie i instalacje cenionych artystek i artystów, takich jak m.in. Natalia LL, Wilhelm Sasnal, Karol Palczak czy Mikołaj Sobczak. Znajdują się tu zarówno kanoniczne dzieła twórczyń i twórców debiutujących w ubiegłym wieku, jak i nowe, premierowo prezentowane prace, które trafiły do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w ostatnich latach.

– Stan przejściowy to moment pośredni między dwoma etapami, doświadczenie objęte warunkiem tymczasowości – mówi kuratorka wystawy Ada Piekarska. – Sama czynność „przechodzenia” odsyła nas z kolei do tradycji „obrzędów przejścia” – a więc punktów zwrotnych, stanów transgresji i sytuacji granicznych, które możemy odczytywać nie tylko w kategoriach metafizycznych, ale także politycznych. Wystawa „Stany przejściowe” jest okazją do przyjrzenia się wybranym momentom granicznym, praktykom rytualnym, chwilom przekroczeń.

W wystawie biorą udział: Paweł Baśnik, Jerzy Bereś, Urszula Broll, Bartosz Czarnecki, Martyna Czech, Michał Gątarek, Ryszard Górecki, Veronika Hapchenko, Maja Janczar, Ewa Juszkiewicz, Kijewski/Kocur, Bartosz Kokosiński, Adam Kozicki, Nikita Krzyżanowska, Wojciech Kubiak i Lidia Krawczyk, Przemysław Kwiek, Natalia LL, Krzysztof Maniak, Tadeusz Moskała, Teresa Murak, Paweł Olszewski, Bartek Otocki, Karol Palczak, Maria Pinińska-Bereś, Cyryl Polaczek, Marek Rogulski, Wilhelm Sasnal, Mikołaj Sobczak, Radek Szlęzak, Teresa Sztwiertnia, Stach Szumski, Jerzy Truszkowski, Janina Wiciejewska-Pochopień, Czesław Wieczorek.