Do 16 grudnia w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury trwa wystawa pokonkursowa 3. Konkursu na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego.

Konkursowe jury zapoznało się ze 107 pracami wykonanymi przez 16 twórców. Nadesłane instrumenty ocenione zostały pod kątem walorów artystycznych, estetycznych oraz brzmieniowych. Uwzględniono także ich zgodność z tradycją.

Jury obradowało składzie: Jan Brodka – muzyk, folklorysta, instruktor i kierownik zespołów regionalnych (przewodniczący jury), Zbigniew Wałach – muzyk, folklorysta, budowniczy instrumentów ludowych, Barbara Rosiek – kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Miejskiego w Żywcu, Agata Mierzejewska-Ficek – muzykolożka, instrumentolożka oraz Dariusz Kocemba – etnolog z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej (sekretarz jury)

Jurorzy postanowili przyznać nagrody i wyróżnienia następującym budowniczym instrumentów ludowych: w kategorii dud i gajd: Czesław Węglarz z Ciśca, Marcin Blachura z Żywca, Jakub Lach z Koszarawy; w kategorii trombit i rogów: Piotr Kukuczka z Koniakowa, Stanisław Piwowarczyk z Żabnicy; w kategorii piszczał: Przemysław Ficek z Jeleśni, Waldemar Kempka z Tychów, Józef Szypuła z Czechowic-Dziedzic – wyróżnienie, Piotr Zeman z Ciśca – wyróżnienie; za zestaw instrumentów: Piotr Puszyński, Tadeusz i Grażyna Kruczyńscy z Żywca, Grzegorz Brodka z Radziechów, Sylwester Białas z Bielska-Białej; wyróżnienie specjalne: dla grupy warsztatowej za zestaw czterech gęśli, które zostały wykonane w ramach projektu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych – Ocalone gęśle”, Sabina Jurasz, Marcin Blachura, Rafał Bałaś, Kuba Gołdyn.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku od 10.00 do 17.00. W piątek, 18 listopada o 17.00, odbędzie się wernisaż.