Najbliższe dni, aż do 26 września, będą stały w Bielsku-Białej pod znakiem Festiwalu Kabaretowego Fermenty 2022. Kto chce się rozerwać i pośmiać, będzie miał ku temu sporo okazji.

W poniedziałek, 19 września o 19.00, w Azyl Pubie przy ul. Wzgórze odbędzie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego "Sławomir Łuczyński wrzucił na luz...". Wystawa potrwa do 17 października. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Kolejnego dnia - we wtorek, 20 września o 19.00 – w Domu Kultury im. W. Kubisz z programem "W dobrym tonie na złe czasy" wystąpi Kabaret TON (bilety: 40 zł w przedsprzedaży i 50 zł w dniu imprezy do nabycia w Kubiszówce).

Z kolei w Książnicy Beskidzkiej odbędzie prezentacja komiksu autorstwa Krzysztofa Deszczyńskiego oraz Maxa Skorwidera, opartego na kultowym programie z Bohdanem Smoleniem. Wydarzenie zaplanowano na środę, 21 września o 17.00. Publikacja zatytułowana jest "6 dni z życia kolonisty", a gościem specjalnym spotkania będzie Krzysztof Deszczyński. Wstęp wolny.

Natomiast w ramach gali festiwalowej w czwartek, 22 września o 19.00, w Bielskim Centrum Kultury z najnowszym programem wystąpi Kabaret Smile (bilety w cenach 90 zł, 80 zł, 70 zł do nabycia w BCK-u lub on-line).

Telewizyjny projekt kabaretów Chyba i Czesuaf oraz Ewy Błachnio - pod nazwą Nowy Skład - będzie można zobaczyć w piątek, 23 września o 19.00 również w BCK-u. Odbędzie się wówczas także wernisaż wystawy Eryka Lipińskiego "Plakaty satyryczne". Gościem specjalnym będzie Adam Snopek, który wykona stand-up przy fortepianie "Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło". Będzie to muzyczne show z aktywnym udziałem publiczności, przy największych przebojach muzyki rozrywkowej i klasycznej. Nie zabraknie anegdot z życia znanych artystów, muzycznych quizów i specyficznego poczucia humoru. Bilety na piątkowe wydarzenia - w cenie 70 zł, 60 zł lub 50 zł - można nabyć w BCK-u lub on-line.

Tego samego dnia o 23.00 w Azyl Pubie przewidziano "Fermentowy wieczorek zapoznawczy w środku nocy" - spotkanie autorskie z rysownikiem Sławomirem Łuczyńskim i jego satyrycznymi pracami (wstęp wolny).

Natomiast w sobotę, 24 września o 17.00, w Bielskim Centrum Kultury przyjdzie czas na Konkurs Kabaretowy. Wezmą w nim udział: Demakijaż z Torunia, Klub Szyderców Bis z Poznania, Kwiatkowski i Bank z Krakowa, Nibykabaret z Krakowa, Trzeci Wymiar z Rybnika oraz Wrzeszcz z Gdańska. Wydarzenie poprowadzą Olga Łasak i Piotr "Guma" Gumulec. Konkurs zwieńczy "Wieczór IMPRO", podczas którego wystąpią Piotr "Guma" Gumulec oraz Kabaret Czesuaf (bilety w cenie 40 zł do nabycia w BCK-u lub on-line).

Festiwal Kabaretowy Fermenty zakończy w poniedziałek, 26 września o 18.00, wydarzenie "Kabaret w podziemiu – historia kabaretu Długi w czasach PRL". Poprowadzi je Piotr Skucha, a odbędzie się ono w schronie przeciwatomowym Szkoły Podstawowej nr 31 w Starym Bielsku (wstęp wolny po uprzednim umówieniu się w Domu Kultury w Starym Bielsku, liczba miejsc ograniczona).

Konkurs
Dla Czytelników naszego portalu mamy jedno dwuosobowe zaproszenie na galę festiwalową z Kabaretem Smile (22 września), trzy dwuosobowe zaproszenia na projekt Nowy Skład (23 września) oraz pięć dwuosobowych zaproszeń na Konkurs Kabaretowy (24 września). Aby wygrać, należy odpowiedzieć na pytanie: w którym roku urodził się Bohdan Smoleń? Odpowiedź na pytanie należy przesłać na adres: [email protected] wraz z imieniem i nazwiskiem oraz numerem kontaktowym. W temacie maila prosimy wpisać „Konkurs - Fermenty”. O wygranej w konkursie zadecyduje poprawność odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń. Wygrają osoby, które nadeślą odpowiedź jako pierwsze. Laureaci będą mogli odebrać bilety w siedzibie Wydawnictwa „Prasa Beskidzka” przy ul. Żywieckiej 118 w Bielsku-Białej.