Nadchodzi wielkie święto folkloru w regionie. Od soboty, 30 lipca, do niedzieli, 7 sierpnia, na Podbeskidziu potrwa 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Na scenach w Szczyrku, Żywcu, Wiśle, Makowie Podhalańskim, Ujsołach, Istebnej, Oświęcimiu oraz czeskim Jabłonkowie będzie można podziwiać koncerty zespołów folklorystycznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. Był odpowiedzią na potrzebę ludzi gór, by spotkać się w świątecznej, przyjaznej atmosferze, pomuzykować wspólnie, potańczyć, podzielić się swoim kulturowym bogactwem i porozmawiać na „góralskie” tematy. Jak się szybko okazało, wiślańska idea zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości i tak festiwal zaczął się rozrastać.

Dziś Tydzień Kultury Beskidzkiej to gigantyczne przedsięwzięcie obejmujące mnóstwo wydarzeń: nie tylko koncerty, ale także uliczne korowody zespołów, kiermasze, wystawy, warsztaty czy wycieczki. W tym roku, po trzech latach przerwy spowodowanych pandemią, na scenach TKB znów będzie można zobaczyć zespoły zagraniczne, w tym z Ameryki Południowej i Afryki.

W ramach TKB w Żywcu odbędą się Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, a 7 sierpnia Dzień Folkloru Dziecięcego. W Ujsołach czekają tradycyjne Wawrzyńcowe Hudy, w Istebnej Festyn Istebniański, a w Jabłonkowie Gorolski Święto. W Wiśle na uwagę zasługuje zwłaszcza program planowany na środę, 3 sierpnia, gdy w tamtejszym amfiteatrze odbędzie się koncert „Siła tradycji” oraz „Symfonia Beskidzka” autorstwa Zbigniewa Wałacha.

Szczegółowy program Tygodnia Kultury Beskidzkiej dostępny jest TUTAJ.