Do końca stycznia w Galerii Środowisk Twórczych, mieszczącej się na piętrze Bielskiego Centrum Kultury, trwa wystawa „Cicha noc...”. Prezentowane są na niej prace znanych bielskich artystów, dotyczące tematyki Bożego Narodzenia.

Na wystawie znajdują się prace w różnych technikach i konwencjach plastycznych – malarstwo, rysunek, plakaty, grafika, projektowanie graficzne i fotografia. Pojawiają się motywy stajenki i Dzieciątka w żłóbku, aniołów i kolędników, a także świąteczne zwyczaje i zimowe pejzaże. Na ekspozycji swoje prace prezentują: Michał Kliś, Józef Łysakowski, Wiesław Łysakowski, Aleksandra Magnuszewska-Oczko, Aleksander Oczko, Jadwiga Smykowska, Piotr Targosz, Agata Tomiczek-Wołonciej i Barbara M. Żak.

- Michał Kliś od lat robi drobniutkie, niewielkie drzeworyty, bardzo ascetyczne, surowe, ale z urokiem rysownika. Są też bardziej malarskie prace Wiesława Łysakowskiego - mówi kierujący Galerią Środowisk Twórczych Piotr Czadankiewicz. - Mamy również pocztówki Aleksandra i Aleksandry Oczko, bardzo urokliwe. Prezentowane na wystawie prace są w różnych klimatach i różnych stylach – od troszeczkę dziecinnej zabawy po poważniejszą refleksję Agaty Tomiczek-Wołonciej czy drzeworyt sztorcowy Jadwigi Smykowskiej, czerpiący z folkloru, ale przefiltrowany przez jej bardzo oryginalny styl. Dołączone jest troszkę pejzaży zimowych, wchodzących w klimat, bo to też tworzy atmosferę świąt. 

Uwagę przyciągają także fotografie Piotra Targosza, przedstawiające spowite mgłą krajobrazy w czerni i bieli. Na niektórych pracach pojawiają się wątki regionalne, np. jeden z obrazów Wiesława Łysakowskiego to widok z góry na bielski Rynek z widocznymi w oddali Beskidami. Natomiast akryl na płótnie Agaty Tomiczek-Wołonciej nosi tytuł „Widok na Szyndzielnię”.

Fot. Lucjusz Cykarski