W styczniu Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej rozpocznie cykle wydarzeń naukowych, literackich, teatralnych i filmowych w ramach powołanej przez uczelnię Szkoły Filmu i Mediów.

Szkoła zaprasza na dwa wykłady z wybitną postacią ze świata nauki i literatury - prof. dr hab. Ewą Borkowską. Jest ona profesorem literatury i kultury brytyjskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Opublikowała ponad 60 artykułów na tematy związane z literaturą angielską, niemiecką, irlandzką, polską, estetyką z elementami muzyki, filozofią i sztukami wizualnymi, a także uczestniczyła w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych. Wykłady prof. dr hab. Ewy Borkowskiej odbędą się 11 i 18 stycznia w godzinach 10.00-14.15. Temat pierwszego wykładu brzmi: "Dlaczego studia humanistyczne (kultura, estetyka, itp.) mają znaczenie w krajobrazie ekonomicznego rozwoju świata/Europy/Polski". Temat drugiego wykładu to:  "Dlaczego czytanie/pisanie/rozumienie jest ważne w świecie wizualnym tzw. skopicznego reżimu nowoczesności".

Natomiast 14 stycznia o 17.00 zainaugurowany zostanie cykl filmowy, który rozpocznie się prezentacją filmu „Popiół i diament”, poprzedzoną obszernym wstępem prof. Janiny Falkowskiej - wybitnej filmoznawczyni, autorki książek i artykułów na temat kultowego reżysera Andrzeja Wajdy.

Istnieje również możliwość zdalnego udziału w powyższych wydarzeniach.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności do 7 stycznia pod adresm e-mail: [email protected]