Park Miniatur w Inwałdzie przemienił się w magiczną Krainę Światła. Motywem przewodnim jest wędrówka przez wszystkie kontynenty. Iluminacje można oglądać codziennie aż do końca lutego.

Wyrusz w magiczną podróż dookoła świata! Park Miniatur w Inwałdzie od lat przyciąga miłośników historii i podróżowania. W ciągu zaledwie jednego dnia można zobaczyć tu najpiękniejsze zabytki Grecji, Włoch, Polski, Chin, Francji, Meksyku czy Australii. To nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i lekcja historii. Ale na tym nie koniec, ponieważ 2 listopada otwarta została tam nowa atrakcja. To Kraina Światła. Wystawę można oglądać do 27 lutego 2022 roku.

„Magiczna Podróż - kraina światła” to świat w pigułce. Świetlna instalacja zaciekawi nie tylko najmłodszych. Została zaprojektowana tak, aby zaintrygować zwiedzających w każdym wieku. Wybrano bowiem najciekawsze miejsca i symbole świata. Obiekty oświetlone tysiącami świateł przyciągają wzrok, zachwycają, ale i edukują, bowiem to walor dydaktyczny jest tu istotny. Aby ułatwić poznawanie poszczególnych obiektów najmłodszym gościom parku, w figurach zamontowano głośniki, z których płynie głos lektora opowiadający o danych krajach.

Figury zaprojektowała i wykonała firma ADAL Christmas Trees & Decorations z Koziegłówek. Instalacje wzbogacone zostały o efekty audiowizualne. Co więcej zapewniają też możliwość interakcji z odbiorcą. W proces tworzenia każdego projektu włączeni są doświadczeni technolodzy oraz graficy. Dzięki temu dekoracje zapewniają niezapomniane wrażenia.

Jeden dzień, sześć krain

Pierwszym przystankiem na trasie są Chiny, a więc kraj 31 razy większy od Polski. Na wystawie zaprezentowano m.in. Bramę Torii, która co prawda stanowi symbol Japonii, ale w Chinach również wierzy się w jej moc. To brama wiodąca do zaświatów, łącząca świat ludzi ze światem duchów. Zobaczymy też figurę kota maneki-neko, symbolizującego szczęście, a także wiele innych azjatyckich symboli.

Idąc dalej docieramy do Afryki, która kojarzy się z bezkresną sawanną i pustynią. Spotkamy tu słonia, żyrafę, ale i króla zwierząt, czyli lwa. Jest też samochód, którym można wybrać się na safari. Na mapie pieszej wędrówki po świecie świetlnych instalacji nie mogło zabraknąć Polski. A jeśli nasza ojczyzna, to krakowski Lajkonik, żubr rodem z Puszczy Białowieskiej, góralska ciupaga, kopalniany szyb czy słynne poznańskie koziołki - Pyrek i Tyrek. Co ciekawe, jedną ze świetlnych instalacji są skrzypce, bowiem uważa się, że zostały stworzone właśnie w kraju nad Wisłą.

Kontynuując podróż, wyruszamy do Australii, a tam przeżyjemy przygodę z kangurem, jaszczurką Agamą oraz papugą kakadu. Z krainy torbaczy przenosimy się prosto do Ameryki Północnej, gdzie czeka nas wycieczka do wioski indiańskiej. Nie może zatem zabraknąć tipi, a o gorączce złota, jaka rozpętała się w Ameryce Północnej w połowie XIX wieku przypomni wagonik wypełniony złotem. Twórcy wystawy upamiętnili też Henry’ego Forda, ojca amerykańskiej motoryzacji.

Wędrówkę kończymy w Arktyce, docierając do zimnego bieguna północnego. Okazuje się, że ta skuta lodem kraina jest domem dla wielu zwierząt. Zobaczymy m.in. figurę niedźwiedzia polarnego, który może przemieszczać się z prędkością nawet 40 km/godz.! Przeżyjemy też spotkanie z reniferem, znanym dzieciom z opowieści o świętym Mikołaju przemierzającym świat 6 grudnia. U kresu podróży zmęczony wędrowiec może odpocząć na lodowym tronie.

Słowem, w jednym miejscu skupiono najważniejsze symbole państw bądź krain geograficznych reprezentujących wszystkie kontynenty, a wszystko zaprojektowano w świetlnej oprawie.

Kraina Światła w Inwałdzie: adres, cennik, godziny otwarcia
Park znajduje się przy ul. Wadowickiej 169 w Inwałdzie. Czynny jest od 2 listopada 2021 roku do 27 lutego 2022 roku codziennie od godz. 15.00 do godz. 21.00 (za wyjątkiem 24 i 25 grudnia 2021). Bilety wstępu w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek kosztują 29 zł (ulgowy), 34 zł (normalny), 112 zł (rodzinny 2+2), z kolei w piątek, sobotę i niedzielę - 34 zł (ulgowy), 39 zł (normalny), 128 zł (rodzinny 2+2).

Bilety można kupić poprzez stronę internetową parku: www.bilety.parkminiatur.com oraz w kasie biletowej Parku.

Cena biletu obejmuje:
• Zwiedzanie 5 Krain Świateł - Polska, Azjatycka Podróż, Afrykańskie Safari, Australia, Amerykańska Przygoda, Kraina Mrozu - Biegun Północny,
• Miniaturowy Świat w nowych świetlnych aranżacjach,
• Zabawę na karuzelach : Autoscooter, Kolejka Farma, Karuzela Beczułki,
• Wizytę w Komnacie Św. Mikołaja z możliwością wręczenia paczki dla dziecka (Komnata Św. Mikołaja czynna będzie od 16 listopada 2021).
• Konkursy organizowane przez organizatorów.

Konkurs
Dla Czytelników naszego portalu mamy pięć dwuosobowych zaproszeń do Parku Miniatur w Inwałdzie. Aby wygrać, należy odpowiedzieć na pytanie: jakie miasto jest stolicą Australii? Odpowiedź na pytanie należy przesłać na adres: [email protected] wraz z imieniem i nazwiskiem oraz numerem kontaktowym. W temacie maila prosimy wpisać „Konkurs - Inwałd”. O wygranej w konkursie zadecyduje poprawność odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń (wygrają osoby, które przyślą poprawną odpowiedź jako pierwsze; na zgłoszenia czekamy do 26 listopada do 12.00). Laureaci będą mogli odebrać bilety w siedzibie Wydawnictwa „Prasa Beskidzka” przy ul. Żywieckiej 118 w Bielsku-Białej.

Aktualizacja:
Konkurs został rozstrzygnięty. Laureaci, którzy otrzymują zaproszenia, są: Elżbieta Danel, Rafał Worek, Katarzyna Malarz, Edyta Świątek-Wojtusiak i Michał Danel. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.