W piątkowy wieczór, 12 listopada, w Galerii Bielskiej BWA ogłoszone zostały wyniki 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Zdobywcą najważniejszej nagrody – Grand Prix – został Tomasz Kulka z Wrocławia (na zdjęciu obok) za tryptyk „Game over”.

Na ten prestiżowy, ogólnopolski konkurs malarstwa zgłosiło się 845 artystek i artystów, którzy nadesłali w wersji cyfrowej 2535 obrazów. Jury zakwalifikowało do wystawy finałowej 121 obrazów 84 twórców.

- Nagrodzona Grand Prix Bielskiej Jesieni praca „Game over” Tomasza Kulki to monumentalna wizja końca antropocenu. Z dawnego malarstwa artysta zaczerpnął formę tryptyku i bogate, lśniące okazale złotem tło, a ze współczesności wywiódł aktualne, postsekularne przesłanie – ocenia prof. Anna Markowska, przewodnicząca jury. - To jest moja interpretacja sytuacji, która ma miejsce teraz: zadeptywania świata i przyrody przez ludzi. Ale mimo wszystko wydaje mi się, że przyroda i tak wygra i zrobi z nami ostateczne rozwiązanie. Że to my jesteśmy w pozycji przegranej – mówi Tomasz Kulka.

II Nagrodę za zestaw prac: „Amnezja” i „Nienasycenie” otrzymała Olga Dmowska z Warszawy, a III Nagrodę - za obraz „Too Late for Late Capitalism” - Adam Kozicki z Warszawy. Nagrodę Honorową Jury otrzymał Piotr C. Kowalski za pracę „Ten obraz sugeruje, że plastik jest w dalszym ciągu obiektem pożądania. Z cyklu Obrazy malowane pod kątem 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021”. Wyróżnienia regulaminowe otrzymali: Paweł Baśnik, Veronika Hapchenko, Maja Janczar, Magdalena Kirklewska i Anna Podlewska-Polit. Nagrodę Specjalną REK Foundation w formie zakupu obrazu do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA otrzymał Stach Szumski. Ponadto siedmiu artystów otrzymało wyróżnienia redakcji patronackich.

- Wystawa jest znakomita, jest wiele wspaniałych obrazów powstałych w bardzo trudnych czasach, bo te ostatnie dwa lata to czasy pandemii, zamknięcia, frustracji, ale też marzeń, że kiedyś będzie lepiej. Te wszystkie uczucia zobaczyć można na  tych obrazach – komentuje przewodnicząca jury prof. Anna Markowska.

Wystawa trwa do 12 stycznia. Wstęp jest bezpłatny.