Od 18 do 20 listopada potrwa w Bielskim Centrum Kultury wielkie święto jazzu, czyli 19. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko. Tegoroczna edycja Festiwalu to sześć koncertów.

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej zawsze miała na celu prezentować muzykę wyrafinowaną, wyjątkową, artystów, który mają swój oryginalny język muzyczny. Tak jest i w tym roku. 

18 listopada o 18.00 odbędzie się koncert Jakob Bro Trio „Uma Elmo". Jakob Bro uznawany jest za jeden z najciekawszych głosów gitarowych jazzu. Jednym z ważniejszych momentów jego nowego albumu "Uma Elmo" jest utwór „To Stanko" - wyciszony hołd dla Tomasza Stańko. Tego samego dnia na scenie BCK-u wystąpi Vijay Iyer Trio. Vijay Iyer to, wg Pitchfork "jeden z najbardziej interesujących i witalnych młodych pianistów w jazzie dzisiaj”. Wiosną tego roku ma miejsce premiera jego najnowszego albumu „Uneasy", nagranego w Trio, z Lindą Oh na kontrabasie i Tyshawn Soreyem na perkusji.

19 listopada o 18.00 na fanów jazzu czeka koncert Mathias Eick Quintet „When we leave". Na trąbce zagra Mathias Eick, na skrzypcach Håkon Aase, na fortepianie Andreas Ulvo, na bassie Audun Erlien, a na pekusji Torstein Lofthus. Również w piątek z projektem specjalnym dla Jazzowej Jesieni „Euforila" wystąpi Maciej Obara Sekstet.

Natomiast w sobotę, 20 listopada, również o 18.00, z projektem specjalnym wystąpi pianistka Kasia Pietrzko. Będzie to koncert na duży skład - jazzowe combo i chór. Po koncercie Kasi Pietrzko na scenie zagoszczą Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz: Music For S. Będą to elektroakustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko.

19. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko, 18-20 listopada, Bielskie Centrum Kultury. Bilety: karnet - 300 zł, 18.11 - 140 i 120 zł, 19.11 - 100 i 80 zł, 20.11 - 100 i 80 zł. Zniżki: Bielska Karta Seniora, Weteran+, Bielska Karta Rodzina+.