W sobotę, 9 października o 18.00, w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbędzie się koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam. Ojciec i syn".

Wystąpią Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia oraz pianistka Anna Górecka i saksofonista Bartłomiej Duś. W programie "Henryk Mikołaj Górecki - koncert fortepianowy" oraz "Quasi una fantasia" i "Mikołaj Piotr Górecki Divertimento" oraz "Concerto notturno". Słowo o muzyce przedstawi Andrzej Kosowski.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy to jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała w lutym 1998 roku do życia orkiestrę. Młodzi muzycy wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, z powodzeniem sięgają po dzieła współczesne oraz łączą klasykę z jazzem czy rockiem.

Marek Moś jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania. Szefuje artystycznie festiwalowi Letnia Filharmonia AUKSO w Wigrach. Jest laureatem wielu nagród. Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, wykłada również w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Anna Górecka jest pianistką zainteresowaną przede wszystkim bogactwem i różnorodnością muzyki XX i XXI wieku. Ma również w repertuarze dzieła wielkich klasyków i romantyków. Dialogi pomiędzy twórcami różnych epok i stylów to główny nurt jej poszukiwań, które podejmuje również we współpracy z innymi muzykami. Z kolei Bartłomiej Duś to polski saksofonista, międzynarodowy solista oraz kameralista, laureat licznych nagród.

"Henryk Mikołaj Górecki in memoriam. Ojciec i syn", 9 października godz. 18.00, Bielskie Centrum Kultury. Bilety - 80 zł (zniżki: Bielska Karta Rodzina+, Bielska Karta Seniora, Weteran+).       

Fot. Krzysztof Lisiak