Bielska "Mikra", czyli Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich, zaprasza młodzież i dorosłych na wykład "Mity, bohaterzy i wspomnienia, czyli jak nasza pamięć ma się do historii?". Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 2 października o 18.00.

Podczas wydarzenia poruszone zostaną następujące zagadnienia: czy historia jest nauką o przeszłości, ale czy w sposób obiektywny? Na postrzeganie przeszłości ma tak naprawdę wpływ współczesna perspektywa i poglądy, jakie dominują w kulturze zbiorowej. Historia często wykorzystywana jest jako narzędzie propagandy politycznej, religijnej czy kulturowej. Na przykładzie wybranych dzieł sztuki można prześledzić,
jak zmieniały się znaczenia symboli, jak wpływ kultury zmienił wizerunek Jezusa Chrystusa czy dlaczego malarstwo Jana Matejki wpłynęło na nasze wyobrażenie o historii Polski. Poruszone zostaną również zagadnienia mechanizmów pamięci, klisz kulturowych czy pamięci zbiorowej. - Ten wykład to krótka historia przez wieki i dzieje sztuki dla każdego - zachęcają w "Mikrze". Wykład poprowadzi Kama Guzik - historyk sztuki, edukator kultury, koordynator wystaw.

"Mity, bohaterzy i wspomnienia, czyli jak nasza pamięć ma się do historii?" - wykład, 2 października godz. 18.00, Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich. Wstęp wolny (obowiązują zapisy pod nr tel. 33 816-34-57, 571-229-437 lub mailowo: [email protected]).