W niedzielne popołudnie, 5 września, plac Żwirki Wigury zamieni się w przestrzeń działań twórczych związanych z historią i tradycją miasta. Będzie to piknik „ZaBBawy z tradycją” w ramach obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Wydarzenie rozpocznie się o 16.00.

Najmłodsi będą mogli malować duże formy przestrzenne makiet fabryk, zamku czy fiacików 126p oraz poznawać gry i zabawy swoich dziadków. Atrakcje dla całych rodzin to m.in. tworzenie instalacji artystycznej „Więzi kultury”, wielkoformatowej mandali „Bielsko-Biała wczoraj – dziś – jutro”, warsztaty mozaiki ceramicznej, mozaiki filcowej na torbach.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert piosenek z lat 50. i 60. XX w. w wykonaniu młodych wokalistów Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz artystów związanych z Kubiszówką. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w spacerach edukacyjnych o historii placu Żwirki i Wigury oraz okolic, prowadzonych przez pracowników Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Z kolei do amatorów fotografii adresowany będzie fotospacer, podczas którego będą mogli zatrzymać w kadrze zdradzone przez ekspertów tajemnice tego wyjątkowego miejsca. 

Kolejną atrakcją będzie wystawa plenerowa ukazująca plac Żwirki i Wigury przed, w trakcie i po wielkich wyburzeniach lat 70. W czasie wydarzenia będą dostępne dla zwiedzających ekspozycje Zamku Sułkowskich oraz Starej Fabryki.

„ZaBBawy z tradycją”, 5 września godz. 15.00, plac Żwirki i Wigury. Wstęp wolny.