W Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej do 21 lipca trwa wystawa wystruganych z drewna ptaków. Ich autorem jest twórca ludowy ze Stryszawy – Tadeusz Leśniak.

Obróbki drewna nauczył się już w dzieciństwie od rodziców – Emilii i Edwarda Leśniaków, cenionych twórców ludowych. Jak mówi, sam nie pamięta, jak i kiedy się to stało. Po prostu w rodzinie dzieci od zawsze pomagały mamie i tacie najpierw w malowaniu drewnianych zabawek, a potem w ich struganiu.

Artysta tworzy ptaki nie tylko występujące w przyrodzie, ale także fikcyjne, bardzo kolorowe, nazywane w Stryszawie „rajskimi ptaszkami”. Jedne i drugie prezentowane są na bielskiej wystawie. - Możemy tu obserwować niezwykłe bogactwo form i kolorów – mówi Zbigniew Micherdziński, kurator Galerii Sztuki ROK.

Wystawa nosi tytuł „Ptasznik ze Stryszawy”. Został on zaczerpnięty z nagłówka artykułu w gazecie „Światowid” z 1933 roku. - Redaktor opisuje tam handlarza, który sprzedawał pod Sukiennicami kolorowe duże ptaki. Myślę, że jestem współczesnym „ptasznikiem”, ale takim, który przede wszystkim struga kolorowe ptaszki i uczy tego innych, a nie tylko z nich żyje. Wraz z innymi zabawkarzami i lokalnymi instytucjami od 25 lat promuję żywiecko-suskie zabawkarstwo, czego efektem jest jego wpis w 2016 roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – podkreśla Tadeusz Leśniak.

Galeria Sztuki ROK czynna jest od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00.

Fot. Magdalena Nycz