W sobotę, 17 lipca, w ramach „Lata z Kulturą”, z repertuarem Marii Koterbskiej wystąpi Iwona Loranc. Koncert odbędzie się  na bielskim Rynku o 20.00. Wstęp wolny.

Iwona Loranc nazywana jest jedną z najwybitniejszych interpretatorek piosenki artystycznej w Polsce. Zadebiutowała w "Piwnicy Zamkowej" w Bielsku-Białej, gdzie w 1999 roku usłyszał ją Tomasz Dutkiewicz, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Mimo iż z wykształcenia była animatorem filmów rysunkowych, a nie aktorką, zaproponował jej rolę w teatralnej adaptacji "Czyż nie dobija się koni?" Horace Mc Coya. Po tym świetnym debiucie scenicznym artystka zagrała, również w bielskim teatrze, w adaptacji "Alchemika" Paulo Coelho i w spektaklu złożonym z songów Brechta i Weilla.

Obecnie występuje w teatrach Komedia i Buffo w Warszawie, między innymi w spektaklu w reżyserii Mariana Opani „Cohen – Nohavica“. Gra koncerty w kraju i za granicą. Reprezentowała polską kulturę w koncercie opartym na muzyce Fryderyka Chopina na targach Expo w Szanghaju w 2010 r.