4 i 18 czerwca Klub Gaja zaprasza na 7. Festiwal Ekodzieło w Bielsku-Białej. W tym roku inspiracją do festiwalowych wydarzeń jest Tajemniczy Ogród, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego. Organizatorzy zapraszają do wysłuchania opowieści splecionych z tradycją tego miejsca, pograniczem i naturą.

W piątek, 4 czerwca o 17.00 w Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA odbędą się: czytania performatywne „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz” Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze, wykład „Pogranicze i sztuka pamięci” Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji Pogranicze oraz i „Ścieżki opowieści” Jacka Bożka z Klubu Gaja. Gościnnie wystąpi Apostolis Anthimos, kompozytor i multiinstrumentalista. - Poezja kobiet w języku jidysz ma długą tradycję. Tworzona jest od ponad sześciu wieków. Jej rozkwit przypadł na XX wiek. Znajdziemy w niej portrety i autoportrety matek, żon, sióstr, kobiet zaangażowanych społecznie, zagłębionych w kręgach tradycji i domu, miłości i obcości – mówi Małgorzata Czyżewska. Podczas spotkania z Krzysztofem Czyżewskim, pisarzem, reżyserem i animatorem działań międzykulturowych, będzie mowa o ludziach pogranicza. Ludziach, którzy doświadczyli zerwania niejednego mostu, sąsiedzkich konfliktów, ale doświadczyli też od swych bliźnich wiele dobra. Wydarzenie zakończy się czytaniem performatywnym „Ścieżki opowieści” Jacka Bożka z Klubu Gaja. Inspiracją performansu będzie motyw przyrody i przemijania z muzyką Apostolisa Anthimosa.

Kolejnym działaniem Klub Gaja w ramach Festiwalu Ekodzieło będą warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla uczniów bielskich szkół oraz spacery dendrologiczne dla mieszkańców, które odbędą się 18 czerwca o 16.00 i 18.00 w Tajemniczym Ogrodzie.

Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.