Nowy bielski mural, zatytułowany „Wierzby”, zostanie oficjalnie zaprezentowany w środę, 2 czerwca. Najpierw o 18.00 w Willi Sixta odbędzie się spotkanie z jego autorką – Moną Tusz, a następnie uczestnicy przejdą pod mural, usytuowany na kamienicy przy ulicy 1 Maja 45, nieopodal placu Adama Mickiewicza, tuż przy wejściu do Parku Włókniarzy. 

Artystka rozpoczęła realizację muralu w grudniu 2020 roku, jednak ze względu na trudne warunki pogodowe jego finalizację przełożono na wiosnę tego roku. Również oficjalna prezentacja muralu musiała zostać przesunięta w czasie z powodu niesprzyjającej pogody. Perwotnie miała się odbyć 18 maja.

Podczas spotkania w Willi Sixta artystka zaprezentuje swoje dotychczasowe projekty artystyczne oraz opowie o najnowszym muralu w Bielsku-Białej. Spotkanie poprowadzi Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu „oBBraz miasta”. Wspólne wyjście uczestników z Willi Sixta planowane jest około 19.00. 

- Artystka namalowała na ścianie kamienicy nocny wizerunek starej wierzby. Zantropomorfizowane drzewo, nawiązujące do wyobrażeń mitycznych drzewców, stało się schronieniem dla wielu różnych zwierząt – sów, gili, nornic, jeży, ale również leśnych duszków śpiących między jej korzeniami. W ten sposób artystka złożyła niejako hołd przyrodzie, podkreślając jej ogromną siłę i znaczenie w życiu człowieka – podkreśla Justyna Weronika Łabądź. - Na wyjątkowy charakter dzieła wpływają również małe lusterka przyczepione do ściany, odbijające przestrzeń dokoła muralu, wywołujące efekty świetlne – symbolizując promienie biegnące od księżyca w pełni umieszczonego na pracy. 

Mona Tusz jest artystką i aktywistką, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na terenach Śląska. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne, ale zajmuje się też fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie. Jest miłośniczką postindustrialnych przestrzeni, poskręcanych korzonków, zieleni miejskiej i roweru. 

Mural powstał w projekcie „oBBraz miasta #6” organizowanym przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA, współfinansowanym z budżetu Gminy Bielsko-Biała.

Fot. Justyna Łabądź