Galeria Środowisk Twórczych, działająca przy Bielskim Centrum Kultury, przygotowała wystawę w formie online, zatytułowaną "Bliżej myśli. Rysunek".

Prezentuje ona prace artystów o interesującym i ważnym dorobku, również tych zaliczanych do klasyków polskiej sztuki współczesnej: Tadeusza Brzozowskiego, Piotra Czadankiewicza, Andrzeja Desperaka, Janusza Karbowniczka, Aldony Mickiewicz, Zdzisława Nitki, Ryszarda Otręby, Jerzego Panka, Pawła Warchoła, Zdzisława Wiatra, Tadeusza G. Wiktora.

Pomysłodawcą i wykonawcą wystawy jest Piotr Czadankiewicz, kierownik Galerii Środowisk Twórczych, który w słowie wstępnym do prezentacji pisze:  O rysunku często mówimy, że to sięgnięcie do korzeni wszelkiej twórczości. Dla wielu artystów rysunek oprócz szkicu, notatki czy scenariusza stał się całkowicie samodzielną formą twórczości, równie – jak inne dziedziny sztuki – wyrafinowaną i skomplikowaną warsztatowo i koncepcyjnie, ale często bardziej osobistą i bliższą autorowi. Prezentacja on-line "Bliżej siebie. Rysunek" ukazuje kilka interesujących postaci z różnych pokoleń związanych z rysunkiem, w tym, również klasyków polskiej sztuki współczesnej. Wystawa nie skupia się na formalnych eksperymentach czy działaniach z pogranicza różnych konwencji i mediów, które na stałe zagościły w rysunku współczesnym. Projekt wyróżnia natomiast perfekcyjny i zróżnicowany warsztat prac, jak również skupienie na ważnych egzystencjalnych problemach (czasami również w aluzyjnej czy zabawnej formie).

Prezentacja dostępna jest TUTAJ, natomiast komentarz w formie podcastu mp3 TUTAJ.

Na zdjęciu: rysunek Zdzisława Wiatra "A tak naprawdę, to wniknął weń potworny szatan" (druk wypukły, technika mieszana) 2017