W prezencie na święta Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej udostępniło na swojej stronie internetowej piątą część audiobooka z serii „Biografia Juliana Fałata opowiedziana korespondencją mistrza”. Listy Juliana Fałata czytają aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach: Artur Święs, Viola Smolińska i Zbigniew Wróbel.

Julian Fałat - wielki polski malarz - tworzył przede wszystkim pejzaże, ale i doskonałe portrety. Sławę przyniosły mu sceny myśliwskie i zimowe pejzaże z potokiem w śniegu. Tworzył prace olejne, malował gwaszem i pastelami, jednak mistrzostwo techniczne osiągnął w akwareli.

Urodził się w Tuligłowach koło Lwowa, w rodzinie wiejskiego organisty. Studiował malarstwo w Krakowie i Monachium. W 1885 roku odbył podróż dookoła świata. W 1886 poznał późniejszego cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Spotkanie to zaowocowało zaproszeniem do Berlina, gdzie artysta spędził blisko 10 lat, piastując stanowisko nadwornego malarza scen myśliwskich. W 1895 roku został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie i przeprowadził doskonałą reformę, dzięki której szkoła została podniesiona do rangi akademii. Po przejściu na emeryturę przeprowadził się do słynnego wówczas na Śląsku uzdrowiska w Bystrej koło Bielska.

Wszystkie dotychczasowe części audiobooka dostępne są TUTAJ.