Tuż przed ponownym zamknięciem placówek kulturalnych – w piątek, 19 marca między 16.00 a 20.00 – w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się rozciągnięty w czasie ze względów epidemicznych wernisaż dwóch wystaw. Będzie można oglądnąć prace i porozmawiać z artystami - oczywiście w reżimie sanitarnym.

Pierwszą wystawą są „Powtórzenia” warszawskiej artystki Irminy Staś. Na jej płótnach dominują byty organiczne, konfiguracje i wzajemne relacje ciał oraz elementów fauny i flory. W twórczości artystki obecny jest motyw powtarzalności. Na wystawie prezentowane będą prace z trzech cykli: „Przekroje”, „Ornamenty” oraz „Chlorofil i krew”. Irmina Staś jest już znana stałym bywalcom Galerii Bielskiej BWA. Była uczestniczką wystaw finałowych kolejnych edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2015). W 2015 została laureatką wyróżnienia regulaminowego jury oraz wyróżnienia redakcji miesięcznika „Art & Business”. 

Drugą wystawą, która zostanie otwarta 19 marca, jest ekspozycja „Krajobraz / Elementy i struktury” Tadeusza Króla - jednej z najważniejszych osobowości artystycznych Bielska-Białej, cenionego pedagoga w szkolnictwie artystycznym. Wystawa prezentuje malarstwo na granicy realizmu i abstrakcji. - Kontrasty barw ciepłych i zimnych, rozedrgane powierzchnie, faktura zbudowana z szybkich pociągnięć pędzla, przywołują słynne płótna impresjonistów, malujących pejzaż jako strukturę plam barwnych. Jednym z najczęstszych motywów w malarstwie artysty jest woda, jednak nie w postaci płynącego strumyka czy wodospadu, lecz ukryta pod gęstymi zaroślami czy zalegająca w kałużach, kiedy odbijając błękit nieba kontrastuje z brunatną ziemią rozjechanych kolein – komentuje dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz.

Obie wystawy potrwają do 18 kwietnia. W czasie lockdownu będą dostępne w formie wirtualnej na stronie internetowej Galerii Bielskiej BWA.