Ponieważ bielszczanie coraz częściej interesują się przeszłością i kulturą miasta oraz regionu, Centrum Wiedzy o Regionie Książnicy Beskidzkiej rozpoczęło od lutego wypożyczania zbiorów na zewnątrz.

- Postanowiliśmy „uwolnić” z czytelnianych półek ponad 3 tysiące książek. Wszystko dlatego, by jeszcze bardziej otworzyć się na czytelników i zainteresować ich między innymi historią, architekturą, geografią, etnografią, sztuką, sportem, religią, literaturą piękną i szeroko rozumianą tradycją i dziedzictwem Bielska-Białej oraz okolicznych miejscowości – podkreślają w Książnicy.

Księgozbiór regionalny zawiera publikacje, które są niszowe na rynku wydawniczym i często wydawane w niewielkich nakładach, a jednocześnie dokumentują przeszłość byłego województwa bielskiego, miasta Bielska-Białej, powiatu bielskiego, Beskidów, Śląska Cieszyńskiego i Małopolski. Można tu znaleźć książki naukowe i opracowania tematyczne, biografie, wydania jubileuszowe, okolicznościowe, przewodniki turystyczne, albumy, kalendarze książkowe czy literaturę piękną.

Część zbiorów o charakterze archiwalnym będzie nadal udostępniana tylko w czytelni. Są to m.in. książki, które ukazywały się przed rokiem 1945.