Od 1 lutego czynne dla zwiedzających mogą być znów galerie sztuki i muzea. Obowiązuje oczywiście reżim sanitarny. Od poniedziałku otwarta jest między innymi Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. Do 19 lutego można tu oglądać wystawę pokonkursową „Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu”.

Czwarta edycja konkursu pod tym samym hasłem odbyła się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Wzięło w nim udział 40 rzeźbiarzy, w tym 37 z Polski i 3 ze Słowacji. Począwszy od drugej edycji konkursu w 2008 roku, do organizacji włączył się Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. W tym roku laureatem Nagrody Głównej został Leszek Cieślik z Żywca, który zdobywał ją również w trzech poprzednich edycjach.

Na wystawie można podziwiać rzeźby w kamieniu dotyczące zarówno tematyki religijnej (np. Piety, Chrystus upadający pod krzyżem, św. Barbara czy św. Krzysztof), jak i świeckiej (np. góral z góralką).

- Bardzo się cieszę, że możemy znów zaprosić widzów do galerii. Prezentacja ekspozycji online to nie to samo, co odbiór wystawy w przestrzeni galerii. Żaden film, żadne zdjęcia nie zastąpią żywego kontaktu ze sztuką oraz rozmowy z artystą czy kuratorem – mówi Zbigniew Micherdziński, kierownik Galerii Sztuki ROK.

Wystawę można zwiedzać w dni robocze od 10.00 do 15.00. Ekspozycję może jednocześnie oglądać najwyżej 5 osób. Obowiązuje zakaz dotykania jakichkolwiek przedmiotów w Galerii - eksponatów, gablot itp.

Zdjęcia: Magdalena Nycz