Do 14 lutego w Książnicy Beskidzkiej można oglądać wystawę prac Floriana Kohuta zatytułowaną „Pędzlem i wiatrem malowane”. Artysta, znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie, pochodzi z Rudzicy w gminie Jasienica. Wystawa przygotowana została z okazji 55-lecia jego pracy twórczej oraz 30-lecia istnienia galerii autorskiej „Pod Strachem Polnym”.

Prace Floriana Kohuta można podziwiać nie tylko w galeriach krajowych, ale także zagranicznych. Na przestrzeni lat otrzymał wiele nagród, jest zapraszany na wystawy indywidualne, spotkania autorskie, plenery. W 1991 roku otworzył w Rudzicy galerię autorską „Pod Strachem Polnym”. Jest również pomysłodawcą i głównym organizatorem Dnia Stracha Polnego - święta, które każdego roku przyciąga do Rudzicy wiele osób. Miłośnicy stracha polnego w barwnym korowodzie przemierzają ulice miejscowości, niosąc własnoręcznie wykonane charakterystyczne postacie - wykonane w tradycyjny sposób, przy użyciu słomy i skrawków materiału. Figury te stały się dla Floriana Kohuta przedmiotem inspiracji. Artysta przemierza Polskę wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu kolejnych strachów. Tam, gdzie są strachy, jest i Florian Kohut. W charakterystycznym kapeluszu, z paletą w dłoni, przenosi te ruchliwe postacie na płótno.

Wystawa w Książnicy prezentuje nie tylko strachy polne, ale także obrazy o zgoła innej tematyce. A z każdym obrazem wiąże się jakaś historia. Spotkanie z Florianem Kohutem można obejrzeć na facebooku Książnicy Beskidzkiej TUTAJ.