Pojawiła się nowa data premiery filmu „Mistrz” o legendarnym pięściarzu z KL Auschwitz – Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim, związanym z Bielskiem-Białą. Film – w reżyserii Macieja Barczewskiego – powinien wejść na ekrany 3 września tego roku.

Tadeusz Pietrzykowski urodził się w 1917 roku w Warszawie. Karierę bokserską zaczął w dwudziestoleciu międzywojennym jako gimnazjalista, trenując w warszawskiej Legii. W 1940 roku trafił wraz z pierwszym transportem więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, podczas trzyletniego pobytu w obozie stoczył kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu. Dostawał za nie jedzenie, którym dzielił się z innymi. Jego zwycięstwa dawały jednak znacznie więcej - przynosiły nadzieję na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem. W 1943 roku „Teddy” został przeniesiony do obozu w Neuengamme, a później trafił do obozu Bergen-Belsen, w którym doczekał wyzwolenia. Po wojnie wrócił do kraju. W 1959 roku ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, a później przez wiele lat był nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem w Bielsku-Białej, gdzie zmarł w 1991 roku.

W filmie „Mistrz” w pięściarza wcielił się Piotr Głowacki. W pozostałych rolach wystąpili: Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski. - „Mistrz” to obraz, który  łączy opowieść o niezwykłym człowieku z refleksją na temat sensu nadziei w sytuacjach skrajnych. Ale również ceny, którą niekiedy przychodzi nam za taką nadzieję zapłacić - mówi reżyser Maciej Barczewski.

- Pracując nad filmem myśleliśmy o kimś, kto dzięki silnej woli przetrwania,  pasji, mógł pokonać największe, niewyobrażalne zło - podkreśla Piotr Głowacki. - Myślę, że jest to  obraz, który poprzez bliskie ukazanie indywidualnego losu Tadeusza Pietrzykowskiego może dać nadzieję, że jeśli mocno w coś wierzymy,  jeśli ciężko na coś pracujemy, jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeciwności.

„Mistrz” to pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Barczewskiego („My Pretty Pony”), zarazem autora scenariusza filmu. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”) nagrodzony podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenografię przygotowała laureatka nagrody Emmy - Ewa Skoczkowska („Kamienie na szaniec”). Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki („Bogowie”). W grudniu 2020 roku „Mistrz” wziął udział w Konkursie Głównym 45. FPFF w Gdyni.

Zwiastun filmu dostępny jest TUTAJ.

Zdjęcia: Robert Pałka