Kiedy tylko obostrzenia związane z pandemią zostaną zniesione, na małych widzów stęsknionych za Banialuką czekać będzie gotowe najnowsze przedstawienie „Amelka, Bóbr i Król na dachu” w reżyserii Lucyny Sypniewskiej.

Życie głównej bohaterki, Amelki, nie jest różowe. Dziewczynka mieszka w kurniku. Musi zawsze wypełniać rozkazy swojej okrutnej, przybranej matki Frygi i jej córki. Wszystko zmienia się pewnego poranka, kiedy Fryga wysyła Amelkę do Szepczącego Lasu po garnek czarnego miodu. Dziewczynka musi zdążyć przed zachodem słońca. W nocy lasem rządzi bowiem sowa, której zła sława budzi strach wszystkich mieszkańców krainy. Amelka ma mało czasu, jednak po drodze co chwilę się zatrzymuje, by pomóc wszystkim, których spotyka. Wędrówka okazuje się nie tylko wyprawą po miód, ale także podróżą w głąb siebie, pozwalającą odkryć Amelce swoją prawdziwą tożsamość i zrozumieć otaczający świat.

Przebieg fabularny przedstawienia uzupełnia hipnotyzująca scenografia, która kreuje niezwykły świat. Scenografka Anna Chadaj, wraz z banialukowymi rzemieślnikami, przenosi widza w sam środek Szepczącego Lasu. Feeria barw i niekonwencjonalnych materiałów (w tym z recyclingu, które wzmacniają ekologiczny wymiar opowieści) stają się atutem spektaklu na równi z kreacjami aktorskimi. 

Reżyserka Lucyna Sypniewska ponownie udowadnia również, że jej współpraca z wielokrotnie nagradzanym kompozytorem Krzysztofem Maciejowskim przynosi rewelacyjne rezultaty. Piosenki ze spektaklu będą zapewne nucone przez widzów jeszcze długo po zapadnięciu kurtyny.

„Amelka, Bóbr i Król na dachu” to bardzo popularna sztuka dla najmłodszych widzów autorstwa Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler.

reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Anna Chadaj
muzyka: Krzysztof Maciejowski
ruch sceniczny: Katarzyna Zielonka
obsada: Adam Milewski, Barbara Rau, Dagmara Włoszek-Rabska, Katarzyna Pohl, Małgorzata Bulska, Piotr Tomaszewski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak