Na profilu społecznościowym Bielskiego Centrum Kultury pojawił się koncert-film „Nieznane perły muzyki polskiej – twórczość Jana Sztwiertni”. Nagranie przygotowały Bielskie Towarzystwo Muzyczne oraz BCK. W koncercie wystąpili śpiewaczka - sopranistka Joanna Korpiela-Jatkowska, pianistka Agata Adamczyk, wiolonczelistka Urszula Mizia oraz skrzypek Adam Wagner.

Jan Sztwiertnia był najlepiej zapowiadającym się kompozytorem śląskim, związanym ze Śląskiem Cieszyńskim. Twórczość tego niezwykle zdolnego – nieznanego szerzej – młodego artysty przerwała wojna. Nie zdążył wyjechać na stypendium na studia kompozytorskie w Paryżu. W 1940 r. zginął zamordowany w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Jego prochy przewieziono do Wisły, gdzie spoczywają na cmentarzu ewangelickim Na Groniczku. Pozostawił po sobie wiele kompozycji inspirowanych folklorem Beskidu Śląskiego.

                                              

Oprócz opery „Sałasznicy” skomponował około 50 utworów - m.in. poemat symfoniczny „Śpiący rycerze w Czantorii”, „Suitę beskidzką” na chór męski, kantatę na chór „Rycerze”, preludia i fugi dla zespołów dętych, a także wiele utworów instrumentalnych na fortepian, skrzypce, wiolonczelę, orkiestrę.

Koncert-film dostępny jest TUTAJ.