W drugim wydaniu albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej" znajdziemy 268 koloryzowanych zdjęć z czasów okupacji, w tym szesnaście, które do tej pory nie były publikowane, dwa unikalne plany Bielitz (reprinty) w oryginalnym formacie oraz uzupełnienia dotyczące nazw ulic. Zastosowanie nowej techniki pozwala nam spoglądać na świat w taki sposób, w jaki widzieli go autorzy fotografii. KONKURS

Książka pomimo trudnej tematyki okresu okupacji niemieckiej została przyjęta przez mieszkańców Bielska-Białej z dużym zainteresowaniem, a pierwsze wydanie rozeszło się jak świeże bułeczki. Czytelnicy są pod wrażeniem skrupulatnej pracy autorów: Wiesława Dziubka oraz Wojciecha Kominiaka, którzy wiele lat poszukiwali dawnych zdjęć dwumiasta. Książka została uznana za wydarzenie kulturalne 2019 roku (wydanie I), a autorzy otrzymali Ikara - nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej (o albumie szczegółowo pisaliśmy w artykule Kolorowe zdjęcia Bielska i Białej z czasów okupacji. Nowy album robi wrażenie!).

Nowe zdjęcia i plany miasta

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, postanowiono przygotować drugie wydanie. Najistotniejszą zmianą w porównaniu z pierwszą edycją jest zabieg koloryzacji zamieszczonych wcześniej zdjęć. Warto zaznaczyć, iż w latach 40. XX wieku znana już była technika barwnej fotografii, czego przykładem są dwie kolorowe pocztówki z okresu II wojny światowej przedstawiające budynek Starostwa Powiatowego (obecnie ratusz) oraz prezentowana w albumie, na której widać dworzec autobusowy. Dodatkowo II wydanie postanowiono wzbogacić o nowe zdjęcia i plany miasta z okresu okupacji, z których jeden dotąd nie był publikowany.

- Natknęliśmy się na zdjęcia koloryzowane z czasów Powstania Warszawskiego, które zrobiły na nas spore wrażenie. Pomyśleliśmy, że może warto pochylić się nad fotografiami, które znalazły się w pierwszym wydaniu naszego albumu i nadać im tę samą formę - tłumaczą autorzy.

Album w najnowszej odsłonie jest pierwszym tego typu wydawnictwem w Polsce. Nikt wcześniej nie opublikował albumu, w którym wszystkie zdjęcia zostały poddane profesjonalnej koloryzacji w tak obszernej formie. - Mamy wiele sygnałów i opinii, telefonów oraz maili, które otrzymaliśmy po ukazaniu się książki w księgarniach. Czytelnicy, którzy zobaczyli już nasz album są zachwyceni efektem końcowym zdjęć poddanych barwnej korekcji - przyznają Wiesław Dziubek oraz Wojciech Kominiak.

Wcześniej nie były czytelne

Na kolorowych zdjęciach można dostrzec wiele szczegółów, które wcześniej nie były czytelne lub nie zwracało się na nie uwagi. Barwne fotografie sprawiły, iż odkrywamy nasze miasto w czasie II wojny światowej, spoglądając na nie z innej perspektywy. Oryginalne zdjęcia zaprezentowane w pierwszym wydaniu albumu budzą silne emocje czytelników. Pokolorowanie ich tylko wzmocniło przekaz, a także przybliżyło do odległych czasów. Zastosowanie nowej techniki pozwala nam spoglądać na świat w taki sposób, w jaki widzieli go autorzy fotografii.

W albumie "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej" znajdziemy 268 koloryzowanych fotografii, w tym 16 zdjęć, które do tej pory nie były publikowane, dwa unikalne plany Bielitz (reprinty) w oryginalnym formacie oraz uzupełnienia dotyczące nazw ulic. Osoby zainteresowane zakupem świątecznym lub po prostu do swojej biblioteczki odsyłamy do ksiągarń i punktów dystrybucji: http://album.beskidia.pl/.

Konkurs
Dla Czytelników naszego portalu mamy jeden egzemplarz albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej". Aby wygrać, należy odpowiedzieć na pytanie: Jak w czasie okupacji po połączeniu przez Niemców Bielska i Białej nazywało się nasze miasto? Odpowiedź na pytanie należy przesłać na adres: [email protected] wraz z imieniem i nazwiskiem oraz numerem kontaktowym. W temacie maila prosimy wpisać „Konkurs - Bielsko-Biała na pocztówce”. O wygranej w konkursie zadecyduje poprawność odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń. Laureat będzie mógł odebrać publikację w siedzibie Wydawnictwa „Prasa Beskidzka” przy ul. Żywieckiej 118 w Bielsku-Białej.

Aktualizacja:
Konkurs został rozstrzygnięty. Laureatką, która otrzymuje album, jest pani Maria Różewicz. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.

Katarzyna Górna-Oremus