Z okazji tegorocznego Święta Niepodległości, a także przypadającej w tym roku 100. rocznicy powrotu Bielska do Polski, Bielskie Towarzystwo Muzyczne  zrealizowało w Bielskim Centrum Kultury koncert w formie filmu. Nagranie można oglądać w internecie.

Film zatytułowany jest „Na drodze do niepodległości”. W kadrach pojawiają się archiwalne zdjęcia oraz miejsca związane z ważnymi wydarzeniami w historii miasta, na przykład tablice pamiątkowe na elewacjach budynków przy placu Wolności czy pomnik upamiętniający legionistów na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Pieśni patriotyczne, żołnierskie i utwory współczesne wykonują na nagraniu artyści Bielskiego Towarzystwa Muzycznego: śpiewaczka Joanna Korpiela-Jatkowska, wiolonczelistka i narratorka filmu Urszula Mizia oraz pianista Janusz Kohut. Prezentowane są takie uywory jak „Piechota”, „Legiony”, „Płynie Wisła, płynie” czy wiersze bielskiego poety Mirosława Bochenka z muzyką Janusza Kohuta. Film wyreżyserował Marcin Szendoł, autorką scenariusza jest Urszula Mizia, a autorem nagrania i realizacji dźwiękowej Janusz Kohut.

Film dostępny jest TUTAJ.