Młodzi dziennikarze i dziennikarki, poeci i poetki skupieni wokół projektu redakcjaBB, opracowali ostatnio audiodeskrypcję czerwcowego wydania ich magazynu. Wszystko z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.

Latem w przestrzeni online ukazał się jedenasty numer magazynu „redakcjaBB”, tworzonego przez młodych ludzi z Bielska-Białej i okolic. Ostatnio postanowili oni dać możliwość zapoznania się z tym wydaniem osobom z niepełnosprawnością wzroku. Po wielu godzinach warsztatów, nagrań i montażu powstała audiodeskrypcja. Można dzięki niej posłuchać, jak młodzi autorzy czytają teksty, a także ze szczegółami opowiadają, jak wygląda układ graficzny poszczególnych stron magazynu.

- Praca nad tym projektem pokazała mi, jak wiele umyka oku. Do tej pory nie zwracałam uwagi na część ilustracji, na oprawę graficzną czy na małe detale, takie jak kolor pioruna pod leadem. Postawienie się w miejscu osoby słabowidzącej lub niewidomej uświadomiło mi, jak dobrze się mam, że posiadam dobry wzrok, ale też pokazało, jak wiele rzeczy ignoruję i nie dostrzegam – mówi jedna z uczestniczek projektu Martyna Drobczyk.

Cały proces tworzenia audiodeskrypcji był koordynowany zdalnie. Podczas projektu młodzież dowiedziała się m.in., na czym polega audiodeskrypcja, czym różni się od zwyczajnego audiobooka, a także udoskonaliła swoje umiejętności lektorskie oraz przygotowywania i nagrywania treści.

Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Audiodeskrypcja magazynu dostępna jest TUTAJ.