Na rynku wydawniczym ukazał się album „Bielsko-Biała. Mijają lata”. Ponieważ nasz poprzedni konkurs, w którym można było wygrać tę publikację, cieszył się dużą popularnością, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników niespodziankę - drugą okazję do zdobycia albumu.

W publikacji wydanej przez Agencję Reklamową Promix zamieszczone są zdjęcia będące porównaniem dawnego i obecnego wyglądu zabytkowych miejsc miasta. Wydawnictwo przybliża Czytelnikom historię i dzieje Małego Wiednia. Autorem atrakcyjnego projektu graficznego jest znany artysta Piotr Wisła, a fascynujące opisy obiektów i miejsc sporządziła historyk sztuki dr Ewa Janoszek. Dzieło podzielone jest na pięć rozdziałów.

Skąd pomysł na tak obszerną publikację? - Była kwarantanna, a więc było odpowiednio dużo czasu. Materiały zbierałam przez lata przy okazji innych publikacji. Tak właśnie w konsultacji ze specjalistami powstał album, który cieszy się dużą popularnością - opowiada Irena Swadźba, właścicielka Agencji Promix.

Ostatni rozdział albumu upamiętnia miejsca i budowle już nieistniejące, niegdyś stanowiące nieodłączny element miejskiego pejzażu. To obiekty zburzone, zdewastowane czy zastąpione innymi. Dla wielu mieszkańców na zawsze pozostaną wypełnionym miejscem w pamięci, kinem, do którego chodziło się w młodości, witrynami bazarów podzamcza. Budynkami takimi były np. synagogi w Bielsku i Białej czy mieszczący się przed laty na placu Ratuszowym kinoteatr „Wanda”, gdzie dziś znajduje się parking.

Niektórzy Czytelnicy pamiętają czasy, gdy przez miasto można było przejechać tramwajem. Do dziś przy ul. Partyzantów zachował się jeden z budynków dawnej „Centrali Elektrycznej” zbudowanej w 1893 roku przez braci Schulz. Natomiast drewniana poczekalnia w Cygańskim Lesie przetrwała do 1976 roku, gdy została rozebrana. Dziś jest obiektem sentymentalnych wspomnień starszych mieszkańców Bielska-Białej.

Konkurs
Dla Czytelników naszego portalu mamy trzy egzemplarze albumu „Bielsko-Biała. Mijają lata”. Aby wygrać, należy odpowiedzieć na pytanie: Jaką nazwę na początku XX wieku nosił obecny plac Bolesława Chrobrego? Odpowiedź na pytanie należy przesłać na adres: [email protected] wraz z imieniem i nazwiskiem oraz numerem kontaktowym. W temacie maila prosimy wpisać „Konkurs album”. O wygranej w konkursie zadecyduje poprawność odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń. Laureaci będą mogli odebrać publikację w siedzibie wydziału promocji i sportu Urzędu Miejskiego przy placu Ratuszowym 5.

Aktualizacja:
Konkurs został rozstrzygnięty. Laureatami zostali Dawid Nieroda, Wojciech Biarda i Aleksandra Szmit. Serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.