W najbliższy piątek w Bielskim Centrum Kultury wystąpi najbardziej rozpoznawalny na świecie ludowy chór z Rosji. Każdy koncert tego zespołu to dla publiczności niezapomniane przeżycie, na które składa się ponadczasowy repertuar, żywiołowe tańce, silne w swej barwie głosy, a także orkiestra instrumentów ludowych. KONKURS

Państwowy Akademicki Rosyjski Chór im. M. E. Piatnitskiego to najbardziej znany i lubiany chór ludowy w Rosji. Na czym polega jego fenomen? Oprócz oryginalnych aranżacji muzycznych i znakomitych głosów występowi towarzyszy unikatowy styl tańca, zachowujący w pełni pamięć historyczną i oddający nastrój dawnych czasów. To wszystko w oryginalnej oprawie i charakterystycznym stylu wykonania.

Chór został utworzony w marcu 1911 przez kolekcjonera i wykonawcę rosyjskich pieśni ludowych Mitrofana Piatnickiego. Trzon zespołu stanowili wówczas chłopi z guberni woroneskiej, riazańskiej i smoleńskiej. Stopniowo doskonaląc swoją sztukę wykonawczą, chór stał się pierwszym w Rosji profesjonalnym zespołem ludowym.

W 1938 utworzono grupę taneczną oraz orkiestrę instrumentów ludowych, co niewątpliwie przyczyniło się do wzbogacenia repertuaru o sceniczne środki przekazu. Z roku na rok zespół zdobywał coraz większą rzeszę odbiorców. Dziś należy do czołowych rosyjskich formacji prezentujących muzykę ludową w najciekawszej oprawie artystycznej, bo wzbogaconej nie tylko w piękne stroje, ale przede wszystkim niespotykane już obecnie instrumenty typowe dla różnych regionów wielkiego państwa.

Pochodzący z ponad 30 regionów Rosji członkowie Chóru Piatnitskiego są zaliczani do najlepszych śpiewaków i muzyków tego kraju. Koncert zespołu to dla każdej publiczności na świecie niezapomniane przeżycie, na które składają się ponadczasowy repertuar, żywiołowe tańce, silne w swej barwie głosy, a także orkiestra instrumentów ludowych.

M.I. Skórska

Konkurs

Dla Czytelników naszego portalu przygotowaliśmy dwa podwójne zaproszenia na występ Państwowego Akademickiego Rosyjskiego Chóru im. M. E. Piatnitskiego w Bielskim Centrum Kultury. Aby wygrać, należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Kto założył legendarny rosyjski chór ludowy?

Odpowiedzi należy przesłać na adres: [email protected] wraz z imieniem i nazwiskiem. W temacie maila prosimy wpisać „Konkurs Chór”. O wygranej zadecyduje poprawność odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń. Informację o tym, w jaki sposób należy odebrać zaproszenia do BCK, zwycięzcy otrzymają drogą mailową.

Aktualizacja, godz. 13.30. Dziękujemy za udział w konkursie. Zaproszenia zostały już rozdysponowane.