Grupa Świat w Naszych Rękach i FAZA Charity Shop Bielsko-Biała zapraszają na drugą edycję Festiwalu Zero Waste. - Promujemy "bezodpadowy styl życia i chcemy zaprezentować eko-rozwiązania, które z powodzeniem można wprowadzić w życie. Dla dobra planety - mówią organizatorzy.

Druga edycja Festiwalu Zero Waste rozpocznie się 7 grudnia i potrwa do 17 grudnia. W programie m.in. warsztaty o tym, jak wykonać ozdoby świąteczne, kartki na święta i prezenty z biużterią w roli głównej. Nie zabraknie dziergania na palcach oraz zajęć z robienia woskowijek. Większość zajęć jest bezpłatna. Finansuje je miasto.

- Zgodnie z ideą "Myśl globalnie, działaj lokalnie", pragniemy, budować świadomość społeczną w tematyce problemu produkcji i utylizacji odpadów oraz promować proekologiczne zachowania mające na celu zmniejszenie ich produkcji. Festiwal organizujemy, by pokazać wszystkim zainteresowanym, jak można zastosować samą ideę Zero Waste w praktyce - mówią organizatorzy wydarzenia. - Produkujemy tony odpadów, które trują powietrze, wodę, glebę i nas samych, generują problemy ze składowaniem i utylizacją, a ich ilość wciąż rośnie. Niestety, segregacja nie rozwiązuje problemu. Odpadów musimy pozbywać się wcześniej, w ogóle ich nie produkując - dodają.

Program i zapisy

* 7 grudnia (sobota) godz. 11.00 „Zero waste w gospodarstwie domowym, nie tylko od święta”- sklep FAZA Charity Shop (wstęp wolny)

* 7-8 grudnia (sobota i niedziela) „Artystyczna Gwiazdka” - zajęcia warsztatowe organizowane przez FAZA Charity Shop Bielsko-Biała i Świat w Naszych Rękach w ramach targów świątecznych Fajne Rzeczy! w Galerii Bielskiej BWA ul. 3 Maja 11. Warsztaty są dofinansowane ze środków Gminy. Dzięki tym środkom są nieodpłatne dla uczestników. Zapisy: [email protected]

Sobota:
➡️godz. 14.00 Ozdobne kartki świąteczne z użyciem materiałów z recyklingu oraz technik second hand scrapbookingu.
prowadzą: Małgorzata Koniorczyk i Anna Chęć
➡️godz. 16.00 Ozdoby świąteczne z materiałów naturalnych - ozdoby choinkowe z makaronu.
prowadzi Jagoda Kułakowska
Niedziela:
➡️godz.14.00 Artystyczne prezenty - biżuteria tekstylna z upcyklingu ubrań, broszka lub brelok.
prowadzi Jagoda Kułakowska
➡️godz. 16.00 Dzierganie na palcach z włóczek z recyklingu i zużytych T-shirtów.
prowadzi Anna Chęć

7-8 grudnia (sobota i niedziela)
Stoisko FAZA Charity Shop Bielsko-Biała- Prezenty z drugiej ręki! (w ramach targów świątecznych Fajne Rzeczy! w Galerii Bielskiej BWA ul. 3 Maja 11).

9 grudnia (poniedziałek) „Świąteczny stół nie na marne, czyli jak dobrze planować i nie wyrzucać jedzenia” Beskidzka Paczka, Gdzie: Jarmużno - Restauracja Wegańska ul. 11 Listopada 57 (wstęp wolny).

17 grudnia (wtorek) Warsztat samodzielnego wykonywania woskowijek, z którego całkowity dochód wesprze Fundacja Psia Ekipa. Faza Charity Shop ul. Barlickiego 11 (warsztaty płatne, kontakt Psia Ekipa).

***

Idea ZERO WASTE w dosłownym tłumaczeniu - zero śmieci, zero odpadów. To styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się minimalizować produkcję i składowanie śmieci, opakowań jednorazowych, foliówek i prowadzić „bezśmieciowe życie”, stosując kilka zasad:
1. Refuse (odmawianie)
2. Reduce (ograniczanie)
3. Reuse (używanie ponownie
4. Recycle (segregowanie i przetwarzanie)
5. Rot (kompostowanie)

KGO