W najbliższą sobotę obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Tańca. W Bielsku-Białej dzień ten wzbogacany jest wydarzeniami realizowanymi w projekcie TyDzień Tańca w Galerii Bielskiej BWA.

Program tegorocznego Tygodnia Tańca pod hasłem „Ciało, myśl, uczucia” wypełnią: wernisaż wystawy fotografii, koncert skrzypcowy, warsztaty artystyczne, głośne czytanie baśni muzycznej i cykl wykładów. - Człowiek żyjący w z zgodzie z samym sobą, uważa swoje ciało za piękne i użyteczne, rozumiejąc je, ceniąc i pracując nad jego rozwojem. Jest w równie dobrym kontakcie ze swoją czułością jak i ze swoją siłą, potrafi je odróżnić. Jeśli potrafimy kochać siebie samych, to zwykle potrafimy także kochać innych. W świecie, w którym dominuje chęć posiadania, sztuka dobrego życia nie jest łatwa do opanowania. Warto poświęcić chwilę na kulturę wyższą, odkryć lub odszukać piękno tak bardzo związane z ciałem, czyli sztukę baletu − mówi Aleksandra Skowrońska.

W piątek, 28 kwietnia o godz. 18.00 w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA zostanie otwarta wystawa fotografii Pawła Mszycy „Doskonałe“. W sesji zdjęciowej uczestniczyły adeptki sztuki baletu z Bielska-Białej i okolic. - Chciałem sfotografować balet na łonie przyrody. Zazwyczaj widzimy piękne ciała tancerzy w zamkniętych pomieszczeniach. Byłem ciekaw, jak tancerki baletowe w swych ascetycznych strojach odnajdą się w obiektywie aparatu w przyrodzie - opowiada autor wystawy „Doskonałe” Paweł Mszyca, 37-letni bielszczanin, podróżnik, grafik komputerowy, laureat kilku konkursów fotograficznych.

Po wernisażu rozpocznie się koncert skrzypcowy w wykonaniu Piotra Sadowskiego. Muzyka będzie wprowadzeniem do wykładu dr. hab. Wiesława Wójcika, filozofa i matematyka pt. „Współczesna filozofia ciała jako klucz do zrozumienia człowieka“.

W programie Tygodnia Tańca nie brakuje propozycji dla najmłodszych.  W sobotę, 29 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA od godz. 10.00 warsztaty artystyczne dla dzieci poprowadzi Małgorzata Krzempek. Będą wykonywane fragmenty kostiumów (m.in. skrzydła) dla młodych tancerek i tancerzy w rolach postaci z baśni muzycznej Siergieja Prokofiewa „Piotruś i wilk”. Głośne czytanie baśni Prokofiewa wraz z jej taneczną interpretacją rozpocznie się po zakończeniu warsztatów.

Na wszystkie wydarzenia 10. Tygodnia Tańca w Galerii Bielskiej BWA wstęp jest bezpłatny po rezerwacji telefonicznej w sekretariacie galerii, pod nr tel. 33 812 58 61 - od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00.

db