W Galerii Bielskiej BWA prezentowane są najlepsze prace 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Na konkurs nadesłano 566 prac z 33 średnich szkół plastycznych.

W piątek, 17 marca o godz. 11.00 w galerii odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy, w którym wezmą udział artyści pedagodzy i uczniowie „plastyków” z całej Polski. Wystawę pokonkursową w stworzono ze 140 prac. Wśród nich znajduje się „Wycieczka” Irminy Raczek z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, która otrzymała nagrodę Grand Prix w dziedzinie malarstwa 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Nauczycielką prowadzącą utalentowanej uczennicy jest Halina Tymusz.

Najwyżej oceniona praca malarska to tryptyk. Na każdym z trzech obrazów Irmina Raczek ukazuje postaci ludzkie na tle pejzażu. Artystka operuje silnymi kontrastami światła i cienia oraz szeroką plamą barwną w zawężonej gamie kolorystycznej. Pierwsze Biennale „plastyków“ odbyło się ćwierć wieku temu. Konkurs jest okazją do pokazania umiejętności uczniów w stosowaniu zasad kompozycji, obserwacji natury, poprawności budowy formy i przestrzeni oraz doborze środków wyrazu. To także możliwość konfrontacji postaw artystycznych twórców w wieku 17–21 lat.

Od 1993 roku biennale organizowane jest przez Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku przewodniczącym jury jest prof. Janusz Karbowniczek z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a członkami: prof. Jacek Rykała z ASP w Katowicach, prof. Zbigniew Purczyński z ASP w Łodzi oraz prof. Wojciech Zubala z ASP w Warszawie.

- Umiejętności i wiedza absolwentów liceów plastycznych w dużym stopniu wpływają na jakość kształcenia wyższego szkolnictwa artystycznego, którego poziom w przyszłości będzie wpływać na kondycję polskiej kultury i sztuki - mówi prof. Wojciech Zubala. Wystawa 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Galerii Bielskiej BWA potrwa do 2 kwietnia.

db