Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza na wykład prof. ATH dr. hab. Marka Bernackiego ?O poezji Wisławy Szymborskiej?.

Profesor ATH dr hab. Marek Bernacki przeniesie nas w świat poezji laureatki literackiej nagrody Nobla. Wprowadzi nas w świat filozofii, ale i też lapidarności i subtelnego humoru Wisławy Szymborskiej. Będziemy mogli zagłębić się w intelektualną polemikę pełną odwołań do systemów i poglądów filozoficznych w świecie ?Utopii?, a także poznać spojrzenie Poetki na świat, który nie jest ?światem najlepszym z możliwych? w wierszu ?Mapa?, napisanego tuż przed śmiercią.(...)

?Lubię mapy, bo kłamią.
Bo nie dają dostępu napastliwej prawdzie.
Bo wielkodusznie, z poczciwym humorem
rozpościerają mi na stole świat
nie z tego świata?.

Prelekcji towarzyszyć będą fotografie Poetki z różnych okresów Jej twórczości oraz zdjęciowy zapis niezwykłego pożegnania Księżnej Poezji na krakowskim Cmentarzu Rakowickim 9 lutego 2012 r.

Wisława Szymborska wciąż fascynuje i zaskakuje mistrzostwem słowa. Jej poezja kusi ?nieprostą prostotą? spojrzenia, obrazem, który trzeba koniecznie obejrzeć, zapisywać go w pamięci i do niego powracać. Poetka buduje obraz przy pomocy paru precyzyjnie wyważonych, wysublimowanych słów stroniących od patosu i zbędnej symboliki. Często posługuje się ironią i paradoksem. Sięga po konkretne codzienne zdarzenia nie pozbawione wzruszeń, o głębokiej refleksji na temat egzystencji człowieka zakorzenionej w mądrości  obserwatora i uczestnika. Szymborska zastanawia się nad miejscem człowieka w świecie jako jednym ze ?światów możliwych?. W Jej twórczości nierzadko odnajdujemy to, co zostało przez nas niedostrzeżone, niedomówione czy wręcz niewypowiedziane. Poetka nie udziela rad ani nie daje wskazówek. Raczej zachęca nas do dialogu, a także poznawania, zastanawiając się równocześnie nad jego możliwościami i granicami. Często stawia pytania, które nie dają konkretnej odpowiedzi, choć wciąż o nią zabiegają.

Wykład odbędzie się 8 marca br. o godz. 12.00 w siedzibie biblioteki. Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy.

Źródło zdjecia: wikipedia.pl Autor: Mariusz Kubik.