Czy można przedstawić dramat Czechowa w bardziej przystępny i humorystyczny sposób? Wyzwania tego podjęły się trzy studentki, których krótka etiuda stała się spektaklem z prawdziwego zdarzenia.

?Projekt: 3 siostry? jest autorskim spektaklem stworzonym przez studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Tytuł ten nie bez powodu kojarzy się z ?Trzema siostrami? Antoniego Czechowa, gdyż właśnie ten dramat stał się inspiracją do scenariusza przedstawienia. Główne bohaterki, to Olga, Masza i Irina. Olga jest pracownicą gimnazjum, która z dnia na dzień ma coraz mniej chęci do życia. Masza w wieku siedemnastu lat wyszła za mąż, żyje w nieszczęśliwym związku. Z kolei Irina, to typowa pracoholiczka. Dzięki pracy kobieta próbuje jednak ukryć swój smutek i żal do świata. Wszystkie siostry mieszkają razem z bratem  Andrzejem Sergiejewiczem gdzieś we wschodniej Rosji. Szara codzienność życia sprawia, że cała rodzina w duchu pragnie tylko jednego: powrotu do Moskwy, miejsca swojego narodzenia.

Warto zauważyć, że nie jest to teatr w typowym znaczeniu tego słowa. Oprócz dialogów, najważniejsze wydają się tutaj ruchy, gesty, dźwięki. Każda z sióstr, to inna kobieta. Każdej z nich przypisany jest zatem inny sposób poruszania się, inna dynamika, inna jakość. Celem sztuki jest pokazanie całej palety uczuć, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, które powstają w relacjach głównych bohaterek. Tym razem jednak to nie słowa mają mówić. Do widza ma przemawiać język tańca, muzyka, światło. Jak wspominają  autorki: Zależało nam, żeby widz zobaczył na scenie trzy młode, naturalne dziewczyny, i nie był pewien kiedy jesteśmy sobą, a kiedy Olgą, Maszą i Iriną. Wydało nam się to jedynym możliwym i uczciwym rozwiązaniem w sytuacji, gdy prezentujemy wariację na temat dramatu Czechowa, traktując tekst jako pretekst.

Rzeczywiście, trudno przejść obok tej inscenizacji obojętnie. Wiele spraw w tym przedstawieniu zaskakuje, np. dramaturgię tekstu można oddać za pomocą muzyki elektronicznej. Nie dziwi zatem, że spektakl ten zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.

- nagroda specjalna na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, grudzień 2011

- Roma Teatro Festival - Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych w Rzymie, nagroda dla najlepszej aktorki Agnieszki Bednarz, czerwiec 2012

- Open Class: Stanislavsky Continues - Międzynarodowy Festiwal Szkół Aktorskich w Moskwie, październik 2012

Wykonanie i choreografia: Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka, Kasia Kostrzewa.

Spektakl będzie można obejrzeć w Teatrze Polskim 23 marca o godz. 18.00. Bilety do nabycia w kasie teatru.

Katarzyna Stania