CH Sarni Stok zaprasza miłośników zdrowego i dobrego jedzenia oraz ręcznie robionych produktów regionalnych na Targi Produktów Regionalnych, która odbędzie się w dniach 20-22 listopada.

Targi Produktów Regionalnych organizowane są regularnie od 2007 roku zyskując coraz większą rzeszę zwolenników. Podczas targów wystawcy mają możliwość zaprezentować swoje unikatowe produkty oraz zyskać Klientów ceniących zarówno smak, jak i doskonałą jakość. Wśród oferowanych produktów znaleźć można: wędliny wytwarzane według tradycyjnych receptur, pieczywo na naturalnych zakwasach, domowe przetwory, naturalne miody, oscypki, kawy, przyprawy, wina i likiery, oliwy, octy balsamiczne, pyszne słodkości oraz rękodzieło artystyczne – koronka koniakowska, obrusy, firany itp.

Targi Produktów Regionalnych odbywają się w jeden weekend każdego miesiąca, w godzinach otwarcia Centrum. W najbliższy piątek Targi odbędą się w godzinach od 9:00 do 23:00, w sobotę w godzinach od 9:00 do 21:00, a w niedzielę od 10:00 do 20:00. 

Terminarz Targów Produktów Regionalnych w roku 2015:
18-23 grudnia

db