W piątek 12 czerwca w Magnum Stek i Wino odbędzie się wernisaż wystawy pt. Momentum. Portret". Autorką prac jest Aleksandra Czajka.

"Momentum. Portret" - jest cyklem wielkoformatowych ekspresyjnych prac malarskich, w kluczowe znaczenie odgrywa kolor. Tytułowe "Momentum" to pierwsze wrażenie kolorystyczne i kompozycje kolorów, które artystka dostrzega w chwili obserwacji modela, w początkowym procesie twórczym. Artystka personalizuje swoje prace - nadaje im osobisty charakter. Szybkie pociągnięcia pędzla, rozmach, fuzja kolorów, płaska plama malarska, wszystko to nadaje im pewnej świeżości. Prace są energetyczne, przez co przyciągają uwagę odbiorcy. Sprawiają wrażenie malowanych w pośpiechu, celem zatrzymania ulotnego spojrzenia, charakteru, mimiki i twarzy modela. Często maja głębszy sens z pogranicza psychologii. Prezentowane prace czasem wydają się być niedokończone, o czym może świadczyć motyw ściekającej farby na płótnie, co nadaje pracom niezwykłej świeżości i energii.
Poza cyklem malarskim artystka prezentuje cykl szybkich szkiców portretów, których następstwem będą kolejne obrazy.

Aleksandra Czajka - urodzona w Katowicach w 1984 roku. Swoje pierwsze artystyczne szlify kształtowała w Pałacu Młodzieży w Katowicach pod kierunkiem Lesława Molendy - swojego ówczesnego mentora w dziedzinie rysunku i grafiki. Następnie studiowała Edukację Artystyczną w Cieszynie, specjalizacja - malarstwo pod kierunkiem Adama Molendy i Romana Maciuszkiewicza. Oprócz malarstwa olejnego uprawia również akwarelę i rysunek, myśli również o rzeźbie. Artystka tworzy w nurcie ekspresyjnym, do którego nawiązuje w cyklu prezentowanych prac "Momentum. Portret”.