W najbliższy wtorek w Bielsku-Białej odbędzie się gra uliczna, której celem jest przybliżenie współczesnym mieszkańców historii naszego miasta. Organizatorzy przyjmują już zapisy zainteresowanych zespołów. Uwaga, do gry wejdzie tylko pierwszych 20 zgłoszonych grup.

Gra "W granicach odrodzonej Rzeczypospolitej - Śladami dziedzictwa Bielska i Białej okresu międzywojennego" jest trzecią odsłoną zabawy edukacyjnej mającej na celu przybliżenie historii Bielska i Białej. Tym razem jej tematem będzie dziedzictwo II Rzeczypospolitej w architekturze i urbanistyce obu miast. Akcja gry umieszczona będzie w okresie międzywojennym (1918-1939).

W tym czasie Bielsko i Biała, w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej, przeżywają okres intensywnego rozwoju. Jednocześnie w obu miastach zaostrza się polsko-niemiecki konflikt narodowościowy. Wynika on z jednej strony z realizacji polityki repolonizacji prowadzonej przez ówczesne władze województwa śląskiego, z drugiej utożsamienia się znacznej części społeczności niemieckiej z ideologią nazistowską.

Scenariusz gry zakłada zapoznanie uczestników z osiągnięciami polskiej administracji na terenie Bielska i Białej w okresie II Rzeczypospolitej. Na zaproszenie burmistrza Bielska, Wiktora Przybyły, kilkunastu dziennikarzy i reporterów europejskich gazet (zespoły uczestników gry) przygotowuje relację, a zarazem ocenę funkcjonowania społeczności wielonarodowej i wielowyznaniowej w okresie administrowania życiem Bielska i Białej przez przedstawicieli Państwa Polskiego.

Nieodzowną pomocą będzie mapa Bielska i Białej z nazwami ulic z tego czasu. Zadaniem grup reporterskich będzie dotarcie do wskazanych obiektów, ich poprawna identyfikacja oraz zebranie o nich podstawowych informacji. W trakcie realizacji zadań uczestników gry spotka wiele niespodzianek i trudności. Punktem kulminacyjnym będzie uroczystość nadania imienia Józefa Piłsudskiego Gimnazjum Polskiemu (obecnie LO im. M. Kopernika), gdzie nastąpi finał gry - sporządzenie własnej relacji dotyczącej rozwoju Bielska i Białej w okresie międzywojennym.

Organizatorem gry ulicznej w dniu 11 listopada jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. W grze uczestniczy maksymalnie 20 zespołów. Zgłoszenia do gry należy wysyłać wyłącznie internetowo na adres: [email protected]. Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników do gry zaklasyfikowanych zostanie pierwszych 20 zgłoszonych zespołów. Pozostałe zespoły zostaną wpisane na listę rezerwową i dopuszczone do gry tylko i wyłącznie w przypadku wycofania się któregoś z zespołów z listy zasadniczej.

Szczegóły gry, zapisy oraz regulamin dostępne są tutaj.