5 października Vaclav Havel obchodziłby 78 urodziny. Wydarzenie to jest świetną okazją do rozmowy o twórczości, a zwłaszcza myśli politycznej i widzeniu świata tego niezwykłego człowieka.

Postaci wybitnego czeskiego twórcy i polityka, prezydenta Czechosłowacji, a później Republiki Czeskiej poświęcił swą najnowszą książkę Aleksander Kaczorowski. Wydawnictwo Czarne właśnie w tych dniach wydaje biografię: Havel. Zemsta bezsilnych. Wydarzenie to jest świetną okazją do rozmowy o twórczości, a zwłaszcza myśli politycznej i widzeniu świata tego niezwykłego człowieka, który stał się symbolem aksamitnej rewolucji 1989 roku.

W ramach cyklu „Czuli barbarzyńcy” organizowanego przez Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej tuż po premierze książki - w czwartek, 9 października o godz. 16.30 - odbędzie się spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim: Václav Havel - znany nieznajomy. W rozmowie z autorem Jerzy Marek i Dorota Siwor będą pytać o szczegóły wieloletniej pracy nad książką oraz przyczyny podjęcia tego tematu.

Postać znanego dysydenta łączy światy literatury, wielkiej polityki i historii, stąd też te właśnie wątki pojawią się podczas spotkania. Istotną kwestią będą także relacje polsko-czeskie – co stanowi kontynuację dyskusji wielokrotnie już podejmowanych w ramach cyklu „Czuli barbarzyńcy”, ostatnio podczas spotkania z Krystyną Krauze, reżyserką filmu „Nasz Vaszek”.

Wydaje się, że sporo już o Havlu wiemy, że pozostaje pomnikową postacią, zamkniętą w określonym czasie historycznym, można jednak sobie zadawać pytanie, na ile myśl polityczna wybitnego Czecha jest w Polsce znana, na ile jego ideowe przesłanie zostało wykorzystane tak przez rodaków, jak i przez nas - najbliższych sąsiadów.

Spotkanie odbędzie się w budynku Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Krakowskiej 30. Wstęp wolny.