Do 6 maja w sali wystawowej Domu Kultury Włókniarzy trwa pokonkursowa wystawa jubileuszowej, trzydziestej edycji XXX Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka.

Na tegoroczną edycję konkursu, organizowanego przez DK Włókniarzy w Bielsku-Białej, 182 autorów przysłało aż 430 prac malarskich, z których do wystawy jury zakwalifikowało 141. Nagrody i wyróżnienia przyznano 15 osobom. - Należy zwrócić uwagę, iż obrazy uhonorowane nagrodami są różnorodne pod względem tematycznym i stylistycznym oraz prezentują wysoki poziom artystyczno-warsztatowy. Figurujące w nazwie konkursu określenie malarstwo nieprofesjonalne, w tym przypadku przestaje zatem obowiązywać. Cieszy również fakt, iż zainteresowanie malarstwem jest ciągle żywe i powstaje z autentycznej potrzeby serca - komentuje przewodniczący jury prof. Ernest Zawada.

Oprócz niego w komisji konkursowej zasiedli dr hab. Aleksandra Giełdoń-Paszek - prof. Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. Krzysztof Dadak, również prof. UŚ. Nagrody i wyróżnienia wręczono w piątek, 5 kwietnia. Wtedy też nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej.

Pierwszą nagrodę zdobyła Urszula Dąbrowa z Woźnik, drugą - Zbigniew Ożadowicz z Dalikowa (woj. łódzkie), trzecią - Robert Motta z Opola, czwartą - Maria Pomorska z Bielska-Białej, a piątą - Magdalena Kaźmierczak z Kóz. Pięć wyróżnień trafiło do: Macieja Pawlusa z Bielska-Białej, Michała Beneckiego z Bielska-Białej, Ewy Partyki z Andrychowa, Janusza Maciążka z Jaworzna oraz Ireny Hulboj z Jasienicy. Wśród kilku osób nagrodzonych wyróżnieniami honorowymi znalazły się dwie z naszego regionu: Mikołaj Tomczuk z Bielska-Białej oraz bielszczanka Urszula Klimczak.

„Bieniek” to jeden z najważniejszych krajowych konkursów plastycznych dla środowiska artystów niezawodowych. Przyciąga malarzy z różnych części Polski, ale zawsze silną reprezentację stanowią miłośnicy sztuk plastycznych z Bielska-Białej i pobliskich miejscowości.

Konkurs objął honorowym patronatem prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Na zdjęciach poniżej: laureaci i organizatorzy konkursu oraz publiczność podczas wernisażu. Fot. z archiwum DK Włókniarzy