Od 15 do 19 kwietnia potrwa w Bielsku-Białej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Sacrum in Musica".

Koncert inauguracyjny odbędzie się w poniedziałek, 15 kwietnia o 18.00 w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Zabrzmią ormiańskie pieśni ludowe oparte na tekstach religijnych średniowiecznego poety mistycznego i kapłana – Mkrticha Naghasha. Wykona je zespół The Naghash Ensemble z Armenii. Zespół ten dysponuje bogatym repertuarem, zróżnicowanym gatunkowo i stylistycznie. Najbardziej znanym projektem formacji są "Pieśni wygnania", skomponowane przez Johna Hodiana, będące głęboką refleksją nad relacją człowieka z Bogiem, postrzeganą z perspektywy mnicha zmuszonego do wieloletniego życia na wygnaniu. Od 2014 r. The Naghash Ensemble regularnie koncertuje w wielu krajach europejskich, występując w słynnych ośrodkach muzycznych oraz podczas różnorodnych festiwali jazzowych, rockowych i religijnych.

Wtorek, 16 kwietnia, będzie stał pod znakiem muzyki renesansu. Utwory muzyki renesansowej z kręgu polskiej reformacji wykona zespół wokalny Jerycho, a koncert odbędzie się o 18.00 w kościele ewangelicko-augsburskim w Białej (ul. S. Staszica 2). Koncert przedstawi niemal całą zachowaną twórczość muzyczną Cypriana Bazylika z Sieradza (ok. 1535 - ok. 1600), czyli 10 kompozycji wielogłosowych (z 13 zachowanych) oraz 4 kompozycje jednogłosowe. Cyprian Bazylik większość życia spędził na Litwie w służbie Radziwiłła Czarnego, protektora kalwinizmu. Tworzył do tekstów w języku polskim.

W środę, 17 kwietnia o 18.00, w Sali Ceremonii przy Cmentarzu Żydowskim (ul. Cieszyńska 92) odbędzie się koncert muzyki żydowskiej - Symcha Keller "SZIRU SZIR LASZALOM" - Śpiewajcie Pieśń dla Pokoju. Będzie to koncert w ramach projektu "Muzyka ocalała". Koncert ten będzie swoistym misterium, muzyka przeniesie słuchaczy w czasie do XIX w. W programie znajdzie się najbardziej autentyczna muzyka z tamtych czasów, z żydowskich miasteczek, siedzib rabinów, mistyków, kaznodziei. Jest to muzyka ekstatyczna, jak cały tamten świat, są pieśni i tańce radosne - weselne. Są też pieśni spokojne, medytacyjne, zagrane w wykonaniu jak najbliższym rdzennej muzyce tamtych czasów i miejsc.

Muzyka klasyczna zabrzmi w czwartek, 18 kwietnia o 19.00 w Cavatina Hall. Wykonawcami będą Bielska Orkiestra Cavatina (dyrygent Jacek Obstarczyk) i Camerata Silesia (dyrygent Anna Szostak). Bielska Orkiestra Cavatina to zespół orkiestrowy działający w Bielsku-Białej od września 2023 roku, który w zależności od potrzeb programowych występuje w składzie zespołu barokowego, XIX-wiecznej orkiestry smyczkowej czy też klasycznej orkiestry symfonicznej. Natomiast Camerata Silesia to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza utworzona w 1990 r. przez kierującą zespołem do dziś dyrygentkę Annę Szostak. Zespół ceniony jest przede wszystkim za wykonania muzyki współczesnej, w szczególności prawykonania. Świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

W koncercie finałowym wystąpi Gabi Gąsior z projektem „Niebo". Wydarzenie zaplanowano na piątek, 19 kwietnia o 18.00, w Bielskim Centrum Kultury. "Niebo" to autorski projekt muzyczny wokalistki Gabrieli Gąsior, który przygotowała wspólnie ze swoim mężem, basistą Wojciechem. Tworzy go 15 nowych utworów, które swoimi treściami inspirują do patrzenia na rzeczywistość przez pryzmat życia wiecznego. 70-minutowa podróż muzyczna prowadzi słuchacza od utworów popowych, poprzez mocniejsze rockowe brzmienia, utwory z elementami muzyki etnicznej, soulowej i jazzowej, aż do klimatycznych ballad.

Sacrum in Musica, 15-19 kwietnia. Bilety - 60 zł (dostępne w BCK-u, zniżki: Bielska Karta Rodzina+, Bielska Karta Seniora, Weteran+, Zasłużony dla Zdrowia Narodu).