Do 7 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA trwa wystawa pokonkursowa 16. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych.

To konkurs o wieloletniej tradycji, organizowany przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Do 16. edycji zgłoszono 578 prac wykonanych przez uczniów i uczennice 39 średnich szkół plastycznych. Komisja konkursowa wybrała najciekawsze, przyznając nagrody i wyróżnienia oraz kwalifikując prace do wystawy pokonkursowej.

Wśród laureatów trzech pierwszych nagród w kategorii malarstwo nie znalazły się żadne osoby z bielskiego „Plastyka”. Natomiast w kategorii rysunek pierwszą nagrodę zdobyła Agata Wierzbicka z PLSP im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej (za pracę „Zaplecze wyobraźni”, nauczyciel prowadzący Klaudia Lata), a trzecią – Zuzanna Tatara z bielskiej szkoły (za rysunek „Szamanka”, nauczyciel prowadzący Iwona Korus).

- Niezwykle ważnym celem biennale jest zwrócenie uwagi na aktualne aspiracje i charakter prac uczniów oraz ich inspiracje, które stanowią odzwierciedlenie obecnej rzeczywistości, a także wrażliwości współczesnego młodego człowieka – podkreśla dr Agata Ruman, artystka, wicedyrektorka PLSP im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej.

Na zdjęciu powyżej: Grand Prix: Jakub Klama, „Przedmieścia”, PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie

Na zdjęciach poniżej:
Pierwsza nagroda w kategorii rysunek: Agata Wierzbicka, „Zaplecze wyobraźni”, PLSP im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej 
Pierwsza nagroda w kategorii malarstwo: Zuzanna Olszewska, „Autoportret”, PLSP im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Fot. Materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA