Modlitwy kambodżańskich mnichów, chrzest 9-letniej dziewczynki w kościele baptystów, procesja ortodoksyjnych Żydów, próba chóru przed występem na festiwalu Gospel Music. Zdjęcia przedstawiające takie scenki można oglądać obecnie w bielskiej Galerii Fotografii B&B.

Wystawa zatytułowana jest „Magia wspólnoty”, a autorem zdjęć jest pochodzący z Radomska artysta-fotografik Zbigniew Bzdak. W 1979 roku wyjechał on z Polski jako fotograf z ekspedycją kajakową Canoandes '79 do Meksyku i Peru, gdzie dokumentował eksplorację nieznanych rzek w Ameryce Łacińskiej. Po dwuipółletniej włóczędze, osiadł w USA – najpierw w stanie Wyoming, później w Chicago, a wreszcie w stanie Michigan, gdzie mieszka do dziś. Przez wiele lat współpracował z „National Geographic Magazine”, był dyrektorem działu fotografii w gazecie „The Times” i fotoreporterem w „Chicago Tribune”, gdzie dokumentował wydarzenia krajowe i międzynarodowe, m.in. huragan Katrina i wojnę w Iraku. W roku 2008 fotografował kampanię wyborczą prezydenta Baracka Obamy, a następnie jego pierwsze miesiące w Białym Domu. - Zbyszek jest człowiekiem, który nie boi się życia ani wyzwań. Oprócz tego, że jest znakomitym fotoreporterem, jest również podróżnikiem – mówi kurator Galerii Fotografii B&B Inez Baturo.

Wystawa „Magia wspólnoty” jest pokłosiem projektu dokumentalnego „CITY 2000”, który Zbigniew Bzdak realizował w 2000 roku, fotografując życie religijne kilkudziesięciu różnych grup imigrantów żyjących w Chicago. - Ponieważ Chicago i inne miasta są przepełnione masowym napływem migrantów z Ameryki Środkowej, to kościoły, meczety, synagogi i świątynie, jak też organizacje społeczne o charakterze religijnym starają się wspierać rodziny migrantów, ułatwiając im przystosowanie się do miejscowych warunków i wejście na drogę do prosperity – komentuje Michael Zajakowski, dyrektor fotograficzny w „Chicago Magazine”. - Łatwo można poczuć się intruzem podczas fotografowania ludzi, którzy się modlą lub medytują, jednak wrażliwość Zbigniewa Bzdaka pozwala mu odnajdywać się w tych sytuacjach i pozyskiwać zaufanie zarówno uczestników takich zgromadzeń, jak i ich liderów. Swoim postępowaniem dowodzi, że pragnie przede wszystkim sprawdzić się jako życzliwy i rzetelny dokumentalista tradycji ich kultury.

Sam Zbigniew Bzdak zwraca uwagę, że niejednokrotnie religijność migrantów jest dla nich sposobem, by praktykować kulturę, którą przywieźli, język i tradycję. - Ta religia nawet nie jest w niektórych środowiskach elementem najważniejszym. Jest nim natomiast budowanie wspólnot. Starałem się znaleźć wszystkie wyznania i jak najwięcej grup etnicznych, które funkcjonowały w tym czasie w Chicago – mówił podczas wernisażu w Galerii B&B Zbigniew Bzdak, który przyjechał w ostatnim czasie z wizytą do Polski.

Na wystawie można oglądać między innymi kadry z nabożeństwa zielonoświątkowego dla imigrantów meksykańskich, ceremonii ślubnej w etiopskim kościele prawosławnym czy ramadanu w meczecie Nigeryjskiego Stowarzyszenia Islamskiego. Jest również kilka fotografii polsko-amerykańskich katolików, którzy odbywają coroczną sierpniową pielgrzymkę maryjną z kościoła św. Michała Archanioła w Chicago do sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville w stanie Indiana.

Wystawa trwa do 2 kwietnia.

Na zdjęciu poniżej: Zbigniew Bzdak i kurator Galerii Fotografii B&B Inez Baturo. Fot. Magdalena Nycz