Naturalnej wielkości rzeźby w drewnie przedstawiające współczesnych artystów oglądać można w górnej sali Galerii Bielskiej BWA. Ich autorem jest Józef Nowak.

Wystawa, zatytułowana „Artyści”, jest częścią realizowanego przez Galerię Bielską BWA projektu „Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?”, w ramach którego w sali dolnej prezentowana jest druga wystawa rzeźb w drewnie – autorstwa Marcina Rząsy.

Józef Nowak urodził się w Jordanowie. Mieszka i pracuje w Niemczech oraz w Krakowie, a jego rzeźby powstają na górskim zboczu w Łętowni. Jego dziełem są między innymi pomnik papieża Jana Pawła II w Hamburgu, cesarzowej Sisi w Possenhofen czy jeden z pomników Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Artysta każdą postać tworzy z jednego kawałka drewna, przy użyciu piły motorowej i siekiery. Rzeźbi od dziecka. - Mój ojciec był drwalem i miał piłę łańcuchową. A siekiera była od zawsze moją ulubioną zabawką. Więc po studiach chętnie wróciłem do siekiery i drewna. Żyjemy w czasach, że co pół roku musi być nowy model telefonu komórkowego i to się przekłada na wszystko inne, również na sztukę. Świadomie zredukowałem więc narzędzia do tych dwóch, żeby być bardziej wyrazistym na tle tak zwanej sztuki nowoczesnej, w której narzędzi jest bardzo dużo – opowiada. - Zawsze przyglądałem się ludziom, ludzie są mi najbliżsi. Rzeźbię około trzydziestu postaci w tym samym czasie, dlatego pracuję zawsze na zewnątrz, bo potrzebuję dość dużego dystansu do tych rzeźb. Przy tworzeniu postaci kobiet jestem ostrożniejszy, żeby tego gładkiego piękna nie zepsuć, natomiast mężczyzn rzeźbię już szybciej, łatwiej i agresywniej – śmieje się.

Józef Nowak ma talent do odzwierciedlenia w drewnie cech danej osoby. - W jego rzeźbach widać nie tylko podobieństwo twarzy, ale całej sylwetki, ruchu ciała uchwyconego w charakterystycznym momencie. Mimo że grubo ciosane, postacie są rozpoznawalne, bez trudu można dostrzec podobieństwo do modela. Na wystawie artysta prezentuje około 30 rzeźb przedstawiających artystów polskich i światowych – komentuje Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA oraz kuratorka wystawy i całego projektu „Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?”.

Na wystawie można też obejrzeć krótki film pokazujący artystę podczas pracy w zimowej scenerii. - Dzięki zapisowi wideo można zaobserwować, jak przebiega proces twórczy, wydobywanie kształtów antropomorficznych z dużego pnia drzewa, zamienianie jednego bytu w drugi – dodaje Agata Smalcerz.

Wystawa trwa do 27 sierpnia.

Fot. Magdalena Nycz