Do 13 maja w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej trwa wystawa prac Bartłomieja Barta Dyrcza „Energie i fale”.

Pojawiają się tutaj kompozycje geometryczne z motywami kwadratu, trójkąta i koła, nawiązujące do boskiej, wiecznej, doskonałej natury i do żywiołów, czterech stron świata, cyklu stwarzania i unicestwiania, upływającego czasu i bezczasu równocześnie, nieświadomości i intuicji, wreszcie słowiańskiej symboliki i harmonii. Prócz tych motywów widz zobaczy zgeometryzowane gwiazdozbiory i bliżej nieokreślone konstelacje, które symbolizują przepływ energii kosmicznej z wnętrza gwiezdnych punktów. Wśród obrazów prezentowanych na wystawie na zainteresowanie zasługują te, które łączą kompozycję abstrakcyjną ze sztuką figuratywną. Odnoszą się do prób połączenia istoty śmiertelnej z istotą boską przez modlitwę, medytację, tworzenie i destrukcję mandali.

- Możliwość malowania jest dla mnie czymś więcej niż tylko umiejętnością opisywania świata za pomocą kształtów i kolorów. To przede wszystkim możliwość odczuwania, przekazywania i odbierania energii. To dążenie do kontaktu z energią światła i obserwacja optycznych zjawisk. Czystość dotknięcia fali światła, doświadczenie jej zmysłami i próba jej uchwycenia w formie zapisu malarskiego to poszukiwanie wolności w przestrzeni, wolności w czasie, wolności w obserwacji. Wolności w człowieczeństwie – podkreśla artysta.

Bartłomiej Bart Dyrcz urodził się w 1977 roku w Zakopanem. W latach 1997­2002 studiował w Cieszynie w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się scenografią teatralną i filmową. Pracował jako plastyk scenograf w krakowskim Teatrze Groteska oraz dyżurny planów zdjęciowych i rekwizytor. Jest autoem licznych publikacji, bliska jest mu muzyka. Pasjonuje go historia.  W 2016 roku został dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tokarni, który działa obecnie pod nazwą Kliszczackie Centrum Kultury.