W czwartek, 9 grudnia o 17.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbędzie się promocja Kalendarza Beskidzkiego 2022.

Wydawcą rocznika jest Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia pod kierunkiem prezes Grażyny Staniszewskiej. Kalendarz zawiera około 40 tekstów z ilustracjami, poświęconych wybitnym ludziom sztuki (np. Ernestowi Zawadzie, Bronisławowi Krzysztofowi, Karinie Czernek, Dariuszowi Marszałkowi, Agnieszce Nowińskiej, Michałowi Klisiowi, Ryszardowi Sroczyńskiemu, Ernestowi Kuncemu, a nawet Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi – w kontekście jego domniemanego romansu z poetką z Białej Kazimierą Alberti).

Wywiady i reportaże poświęcone są wybitnym profesorom Akademii Techniczno-Humanistycznej – Markowi Trombskiemu, Annie Węgrzyniak, Markowi Bernackiemu i Ernestowi Zawadzie. Świetną okazją było dwudziestolecie istnienia uczelni, przekształconej z Filii Politechniki Łódzkiej w 2001 r.

Są też tradycyjnie teksty o niezwykłych postaciach czy rodach szczególnie zasłużonych dla ziemi między Sołą a Ostrawicą. Przykładami mogą być rodziny Adama i Anny Myrczków z Czechowic-Dziedzic, Doroty i Henryka Kłuszyńskich ze Śląska Cieszyńskiego, ród Wałachów z Bystrzycy czy Milieskich z Rychwałdu.

Opisune są tragiczne losy 97-letniej dziś bielszczanki Gerdy Weissmann-Klein, która przeżyła Holokaust. Jej żywot stanowił kanwę filmu, który otrzymał Oscara. Można też przeczytać o zapomnianych nieco ludziach, którzy zginęli w czasie ostatniej wojny – pilocie Stanisławie Krawczyku z Komorowic Krakowskich czy działaczu społecznym Edwardzie Zajączku z Lasu k. Ślemienia. Bohaterami tekstów są takie postacie jak wywieziony do łagru w Workucie Ignacy Piznal z Kóz czy więzień KL Auschwitz Tadeusz Teddy Pietrzykowski, przyjaciel rotmistrza Witolda Pileckiego, mieszkający w ostatnich latach życia w Bielsku-Białej. Słynnego pięściarza wspomina jego uczeń Bogdan Dubiel. Długi tekst poświęcony jest słynnemu piosenkarzowi Jackowi Lechowi z Mikuszowic Krakowskich – nie tylko z okazji 75. rocznicy urodzin i 15-leciu śmierci, ale także z powodu renesansu jego piosenek. O swych przygodach muzycznych opowiada także Andrzej Kucybała, dyrygent najbardziej popularnej w internecie polskiej orkiestry.

Promocja Kalendarza Beskidzkiego 2022, 9 grudnia godz. 17.00, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Wstęp wolny.