Do 31 grudnia w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej trwa wystawa rzeźby „Jeźdźcy na wzgórzu”.

Jest to rzeźbiarski projekt kuratorski Bronisława Krzysztofa, inspirowany biblijnym tematem czterech jeźdźców Apokalipsy według św. Jana. Do realizacji koncepcji artysta zaprosił dodatkowo Milana Lukáča ze Słowacji, Marka Brzózkę z Węgier oraz Petera Nižňanskýego z Czech. Każdy z czterech artystów wykonał figurę jeźdźca według własnej interpretacji tekstu i we właściwym dla siebie stylu. 
    
Bronisław Krzysztof zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, projektowaniem graficznym i designem. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie. Mieszka w Bielsku-Białej.

Milan Lukáč zajmuje się twórczością rzeźbiarską, rysunkiem, grafiką i malarstwem. Jest autorem wielu monumentalnych dzieł, pomników i miejsc pamięci w Słowacji. Laureat wielu nagród i wyróżnień, jego prace znajdują się w licznych kolekcjach na Słowacji i na świecie. Mieszka w Bratysławie.

Marek Brzózka jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Węgierskim Uniwersytecie Artystycznym w Budapeszcie. Specjalizuje się w rzeźbie, zwłaszcza plenerowej.

Natomiast Peter Nižňanský specjalizuje się w rzeźbie monumentalnej, płaskorzeźbie i medalierstwie. Czynnie uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Jego realizacje znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Mieszka w Pradze.

Zdjęcia: Anita Nowak