Do 12 stycznia w Galerii Bielskiej BWA trwa wystawa 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Bielska Jesień jest konkursem otwartym, przeznaczonym dla polskich artystów i artystek zamieszkałych w kraju lub za granicą. Konkurs kierowany jest do absolwentów wyższych szkół artystycznych, a także malarzy i malarek (osób pełnoletnich) nieposiadających dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujących się aktywnością twórczą i dorobkiem. Celem Bielskiej Jesieni jest przegląd i promocja polskiego malarstwa współczesnego. Prace do wystawy finałowej oraz laureatów nagród i wyróżnień wybiera pięcioosobowe jury konkursu. Wystawa finałowa 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 jest zwieńczeniem ogólnopolskiego konkursu trwającego niemal cały rok. Znalazło się na niej 121 obrazów 84 twórczyń i twórców.

- Wedle regulaminu artyści powinni przesyłać prace stworzone w ciągu ostatnich dwóch lat, jakie minęły od ostatniej edycji konkursu. A ponieważ te ostatnie dwa lata były zupełnie nietypowe, naznaczone pandemią koronawirusa i przymusową izolacją w domach, często związaną z samotnością i pogarszającym się samopoczuciem, wiele z obrazów miało specyficzny klimat. Z jednej strony dużo było płócien o charakterze eskapistycznym, magicznym i bajkowym, które pod pozorem całkowitej fantazji przemycały nastrój lęku, przerażenia i bezradności, z drugiej – było też trochę obrazów nawiązujących do konkretnych wydarzeń i sytuacji społeczno-politycznej, ulicznych manifestacji i strajków kobiet - komentuje Anna Markowska, przewodnicząca jury. - Ponieważ na Bielskiej Jesieni, inaczej niż na innych konkurach malarskich, nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników, imponujący okazał się rozrzut wiekowy artystów – najstarszy zakwalifikowany malarz ma lat 85, a najmłodszy (w tym przypadku – malarka) lat 19. Dzięki temu, że regulamin bielskiego konkursu nie narzuca też konieczności profesjonalnego wykształcenia akademickiego – liczy się po prostu jakość malarstwa – swoje prace zgłosili zarówno profesorowie Akademii i zawodowi plastycy, jak studenci (spośród których na wystawę jury zakwalifikowało prace dziesięciorga z nich) i twórcy bez wykształcenia plastycznego (do drugiego etapu przeszło siedem osób).

Wernisaż oraz ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w piątek, 12 listopada o 17.00 (wstęp za zaproszeniem). Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku galerii. Natomiast oprowadzanie po wystawie przez jury biennale oraz panel dyskusyjny (z udziałem jurorów, redaktorów, teoretyków sztuki oraz artystów) odbędzie się w sobotę, 13 listopada o 11.00.