Do końca grudnia w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej oglądać można wystawę szkła unikatowego, artystycznego i użytkowego "Punkt wyjścia" autorstwa Justyny Żak (na zdjęciu poniżej).

Artystka czerpie inspiracje z podróży - miejsc i krajów, które odwiedza. Punktem wyjścia do jej twórczości stają się specyficzny klimat, przyroda, oryginalne struktury skalne czy barwy. Wrażliwość autorki, połączona ze znakomitym opanowaniem różnorodnych technik obróbki szkła, pozwala jej na swobodną zamianę doświadczeń i wiedzy w dzieła sztuki.

Wystawie towarzyszy katalog „Justyna Żak. Punkt wyjścia” oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych „Szklana alchemia,” które są współprowadzone przez artystkę. Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji (33 821-03-03).

Justyna Żak (urodzona w 1990 roku w Bielsku-Białej) to projektantka i artystka sztuk wizualnych. Jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, rozpoczynając pracę jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 oraz laureatka licznych konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk projektowych. W pracy twórczej inspiruje się głównie motywami zaczerpniętymi z tradycji rzemieślniczych oraz otaczającej natury, wierząc, że poprzez pierwotną więź z przyrodą można odpowiedzieć na uniwersalne pytania i potrzeby.

Kuratorem wystawy jest Iwona Koźbiał-Grzegorzek.