W piątek, 3 września o 22.00, na placu między Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Miasto, którego nie ma”. Złożą się na nie koncert Pawła Szamburskiego „Vild Lid” oraz video mapping architektury Tomasza Palucha i Kamila Krygiera „Połączenie”.

Paweł Szamburski podczas koncertu solowego z użyciem klarnetów, elektroniki oraz głosu, zaprezentuje autorskie interpretacje muzyki żydowskiej, głównie ze zbiorów Moshe Beregowskiego i Zalmana Mlotka, a także z bogatej spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc. Klarnecista, posiłkując się współczesnym warsztatem, kreuje niezwykle osobistą, wielobarwną opowieść muzyczną wspartą odniesieniami tradycyjnymi i muzykologicznymi z bogatej spuścizny Żydów polskich. Pojawiają się tu mistyczne Niguny, pieśni świeckie, bundowskie, a także kołysanki czy chasydzkie tańce. Szamburski filtrując teksty kultury żydowskiej przez swoją wrażliwość i ukształtowany już język artystyczny – stara się kultywować pamięć o nich oraz dotrzeć do uniwersalnego przekazu zawartego w muzyce, czyli – piękna i prawdy. Vild Lid w języku jidish oznacza dziką pieśń.

Jubileusz 70-lecia połączenia Bielska i Białej zostanie uświetniony spektakularnym pokazem video mappingu architektury – projekcji specjalnie zaprojektowanej animacji, która w sposób iluzyjny zmienia wizerunek stabilnych budowli i wprowadza w nie ruch oraz nową narrację. Video mapping zostanie wyświetlony na kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 17 w Bielsku-Białej, tuż po koncercie muzyki klezmerskiej. Wydarzenie o tytule „Połączenie” w sposób artystyczny będzie interpretować tytułowe przesłanie, odwołujące się do kontekstu połączenia miasta, kultur, tradycji i różnych, czasami skrajnie odmiennych idei. Kilkuminutowa animacja zostanie zilustrowana dodatkowo muzyką, specjalnie skomponowaną przez Kamila Krygiera. Projekcja będzie wznawiana trzykrotnie w kilkuminutowych odstępach, do godz. 23.45.

 „Miasto, którego nie ma”:  koncert Pawła Szamburskiego „Vild Lid” oraz  video mapping architektury „Połączenie”, 3 września godz. 22.00, plac między Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka. Wstęp wolny.